Ból owulacyjny – jakie są jego przyczyny?

Niektóre kobiety cierpią z powodu bólu owulacyjnego. Może do niego dojść pod wpływem kilku czynników. Czy jest to ból, który powinien niepokoić? Jak można jemu zapobiec?

Ból owulacyjny – przyczyny

Jedną z przyczyn bólu owulacyjnego jest pęknięcie naczynka, które znajduje się blisko pęcherzyka Graafa. Bardzo często dochodzi również do skurczu jajowodu, który powoduje przemieszczenie się komórki jajowej. Trzecią przyczyną jest naciągnięcie torebki jajnika przed samym pęknięciem. Niestety nie zostało do końca zbadane, która z tych przyczyn odpowiada za ból owulacyjny. Nie jest to temat, który został dogłębnie opisany i ciężko jest znaleźć odpowiednią literaturę medyczną na ten temat.

ból owulacyjny

Jak duża część kobiet cierpi z powodu bólu owulacyjnego?

Wiele kobiet przyzwyczajona jest do bólu, który pojawia się w czasie owulacji oraz podczas miesiączkowania. Dlatego ciężko jest oszacować dokładną liczbę pań, którym takie bóle dokuczają. Przypuszczalnie bóle owulacyjne występują u około trzech czwartych kobiet. Ból owulacyjny znacznie częściej występuje u pań, które cierpią na endometriozę lub mają problemy z jelitami.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza z bólem owulacyjnym?

Zazwyczaj bóle owulacyjne nie oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Nie jest to także objaw endometriozy czy zapalenia jelit. Jeśli jednak wraz z bólem owulacyjnym występują niepokojące symptomy świadczące o możliwości wystąpienia innych chorób, to należy zgłosić się natychmiast do lekarza i poprosić o skierowanie na badania. Ból owulacyjny nie powinien zostać zlekceważony w przypadku gdy z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej dokuczliwy. Naturalnie jajniki czasami bolą, jednak nie oznacza to od razu poważnych problemów zdrowotnych.

kobieta ból

Jak złagodzić bóle owulacyjne?

Bóle owulacyjne mają różny przebieg. Czasami trwają one zaledwie kilka minut, a niekiedy mogą towarzyszyć nam nawet przez kilkanaście godzin. Bóle mogą także występować, co którąś owulację. Nie muszą się pojawiać co miesiąc. Bardzo często dokuczają co trzeci cykl. Czy są jakieś metody, aby złagodzić ten ból? Najczęściej w łagodzeniu bólu pomagają środki przeciwbólowe. Natychmiastową ulgę przynoszą leki, które zawierają paracetamol lub ibuprofen. Można również wziąć ciepłą kąpiel, aby uśmierzyć ból lub przyłożyć termofor do jajników. Oczywiście są to środki, które należy stosować tylko i wyłącznie, kiedy ból jest związany wyłącznie z owulacją. Jeśli podejrzewamy, że przyczyna może być inna, to natychmiast powinniśmy udać się do lekarza.

Redakcja jakreagowac.pl