Ciąża pozamaciczna inaczej nazywana jest ciążą ektopową. Jest ona bardzo niebezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Występuje ona przeważnie u kobiet pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Ważne jest jej wczesne rozpoznanie, aby można było ją skutecznie leczyć oraz zapobiec jej powikłaniom. Chociaż w początkowych fazach przypomina ciążę prawidłową, istnieją jej objawy które mogą wydać się niepokojące.
Zobacz również: Ciąża. Jak rozpoznać jej objawy?
W tym artykule dowiesz się:
- Czym jest ciąża pozamaciczna
- Ciąża pozamaciczna objawy
Ciąża pozamaciczna – czym tak naprawdę jest?
W ciąży prawidłowej tzw. ciąży wewnątrzmacicznej po zapłodnieniu komórka jajowa przemieszcza się przez jajowód do jamy macicy, gdzie implantuje się. Jest to typowa i prawidłowa forma ciąży, która rozwija się w sposób oczekiwany, prowadząc do narodzin dziecka. Natomiast ciąża pozamaciczna polega na tym, że komórka jajowa najpierw wolniej przemieszcza się przez jajowód i ostatecznie zagniezdza sie poza macica. Najczęściej ma to miejsce w jajowodach, ale może również występować w innych miejscach, takich jak jajnik, szyjka macicy czy jamy brzusznej. Wymaga to natychmiastowej interwencji lekarza.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Ciąża pozamaciczna w początkowej fazie ma podobne objawy do ciąży prawidłowej. Głównym i najbardziej zauważalnym będzie zatrzymanie miesiączki. Towarzyszyć temu mogą również mdłości, wrażliwość na zapachy, zmęczenie, senność, itd. Jednak w ciąży pozamacicznej mogą wystąpić także inne, bardziej niepokojące symptomy. Są to:
- Bóle w podbrzuszu – Może być to ostry ból lub skurcze, często zlokalizowane po jednej stronie brzucha. Ból ten może być nagle nasilający się, zwłaszcza w przypadku pęknięcia jajowodu,
- Delikatne krwawienia z dróg rodnych, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać krwawienie miesiączkowe, jest jednak mniejsze. Towarzyszyć mu może także brązowa wydzielina,
- Zawroty głowy oraz omdlenia,,
- Potliwość,
- Niskie ciśnienie,
- W przypadku pęknięcia jajowodu i wewnętrznego krwotoku mogą wystąpić objawy zatrucia krwi, takie jak gorączka, przyspieszone bicie serca, bladość skóry czy uczucie ogólnego złego samopoczucia.
Warto zaznaczyć, że u kobiet w ciąży pozamacicznej mogą wystąpić czasami tylko pojedyncze, a nie wszystkie objawy. W przypadku zauważania takich symptomów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy i ustalenia leczenia, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla życia matki i dziecka.
Ciąża pozamaciczna – co ją powoduje?
Powodów ciąży pozamacicznej może być wiele i są trudne do określenia. Przyczynami, które mogą prowadzić do implantacji zapłodnionego jaja poza jamą macicy są m.in.:
- Wiek – kobiety po 35 roku życia są bardziej narażone na przebycie ciąży pozamacicznej,
- Problemy z poprzednimi ciążami – przykładowo wcześniejsze przebycie ciąży,pozamacicznej lub poronienie,
- Choroby przenoszone drogą płciową,
- Przebyte zabiegi chirurgiczne,
- Wady anatomiczne dróg rodnych,
- Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej,
- Przebyte infekcje,
- Stosowanie antykoncepcji hormonalnej.