Czy wiesz, jak zapisać swoje dziecko do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem dla rodziców, ale również dziecka. Zgodnie z obowiązującym prawem w dzisiejszych czasach do przedszkola mogą uczęszczać 3, 4 oraz 5-latki. W wieku 6 lat przedszkole jest obowiązkowe. Jak wygląda nabór do przedszkoli i na co zwrócić uwagę przy naborze?

Kiedy odbywają się nabory do przedszkoli?

Nie ma odgórnego terminu, w którym odbywają się rekrutacje do przedszkoli. Jest on na bieżąco ustalany przez daną gminę. Najczęstszym terminem jest jednak początek marca i właśnie wtedy można składać dokumenty rekrutacyjne. W całym procesie rodzice mogą zgłosić swoje dziecko w kilku placówkach, aby zwiększyć szansę na końcowy sukces, jednakże dokumenty należy złożyć tylko w przedszkolu pierwszego wyboru.

W jaki sposób złożyć dokumenty rekrutacyjne? Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym rozwiązaniem było składanie dokumentów poprzez fizyczną wizytę jednego z rodziców lub opiekunów w przedszkolu. Czasy jednak zmieniły się diametralnie i obecnie większość przedszkoli pozwala na przesyłanie dokumentów rekrutacyjnych przez system online. Dzięki temu możemy zyskać bardzo dużo czasu.

Co jest brane pod uwagę w rekrutacji do przedszkoli?

Najważniejszym kryterium przy rekrutacji do przedszkola jest praca rodziców dziecka. Jeżeli wymaga ona poświęcenia wielu godzin dziennie, dziecko otrzymuje określoną ilość punktów rekrutacyjnych. Ponadto dodatkowe punkty otrzymuje się za niepełnosprawność rodziców lub za fakt rozliczania podatku dochodowego rodziców na terenie danej gminy. Na sam koniec rekrutacji tworzony jest ranking, w którym jasno widać, które dzieci zakwalifikowały się do uczestnictwa w zajęciach od nowego roku przedszkolnego.

Rekrutacja do przedszkoli – publiczne czy prywatne?

Przedszkole państwowe jest instytucją publiczną, zatem jest znacznie częstszym wyborem niż prywatne integracyjne przedszkole. Wiąże się to zazwyczaj z dłuższym procesem rekrutacyjnym oraz stosunkowo wysoką szansą końcowego niepowodzenia. Znacznie inaczej wygląda to w przedszkolach prywatnych, w których uczestnictwo jest płatne. Dzięki temu rodzice będą niemal pewni, że ich dziecko zostanie ostatecznie przyjęte do przedszkola. Należy również pamiętać, że mimo niepowodzeń można również przystąpić do rekrutacji uzupełniającej, w której można ponownie zgłosić dziecko do przedszkola. Szansa na sukces wtedy rośnie.


Przedszkole w Wołominie Kolorowe Kredki jest idealnym miejscem dla Twojego dziecka.

Rekrutacja do przedszkola może być dla wielu rodziców sporym wyzwaniem pod kątem formalności. Nie ma jednak powodu do obaw. Wykwalifikowana kadra przedszkola pomoże w załatwieniu wszelkich formalności, które są wymagane, aby dziecko mogło rozpocząć naukę w przedszkolu. Należy jednak pamiętać, że przy rekrutacji liczy się czas, ponieważ bardzo często miejsc w przedszkolach jest mniej, niż rzeczywista liczba dzieci. Kolejność zgłoszeń może mieć bardzo ważne znaczenie w końcowym rozrachunku. Nie ma zatem na co czekać!

Redakcja jakreagowac.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.