Tutaj jesteś

Dziecięce lęki – jak pomóc dziecku i wzmocnić jego poczucie bezpieczeństwa?

11 grudnia 2022 Lifestyle Dziecięce lęki

Dzieci, tak samo jak dorośli, mają swoje problemy, które mocno na nie oddziałują. Naszym największym błędem będzie ignorowanie i bagatelizowanie tych dziecięcych problemów. One też mogą cierpieć na zaburzenia lękowe różnego rodzaju i niestety nie są od tego wolne. Mogą się pojawić w każdym momencie ich rozwoju i być związane ze zmianami w ich życiu. Jak pomóc dziecku w walce z jego lękami? Jak wzmocnić jego poczucie bezpieczeństwa? Jeśli interesuje Cię ten temat – czytaj dalej, a my odpowiemy na te pytania w tym artykule.

Lęk – Czym jest?

nieprzyjemny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa, objawiający się jako niepokój, uczucie napięcia, skrępowania, zagrożenia. W odróżnieniu od strachu jest on procesem wewnętrznym, niezwiązanym z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem.

Lęk jest normalnym, naturalnym i koniecznym elementem naszego życia. Jest taką samą emocją jak radość czy smutek i stanowi składową część naszych emocji. Reakcje lękowe mogą mieć różnorodne nasilenie i objawiać się na wiele sposobów. Lęk pojawia się zazwyczaj jako sygnał alarmowy w związku z określonym zagrożeniem, na jakie jesteśmy narażeni. Na stronie Strefamysli przeczytasz więcej o lęku i zaburzeniach lękowych. Znajdziesz tam również świetnych specjalistów, którzy doradzą i pomogą z licznymi problemami natury psychicznej.

Dziecięce lęki – rodzaje

Lęk u dzieci to złożone zagadnienie, często o wiele bardziej niż jest to w przypadku dorosłych. Dzieci w wieku szkolnym mogą doświadczyć każdego rodzaju lęku, który może mieć różnorodne podłoża. Dzieci w tym wieku są w stanie odczuwać w różnych postaciach, są to m.in.:

 • lęk separacyjny – obawa i strach przed rozdzieleniem z rodzicami, zazwyczaj ten lęk bardziej związany jest z rozłąką z matką,
 • Zjawisko FOMO – lęk przed pominięciem czegoś co może się nie powtórzyć, np. promocja, wyjazd, itp.
 • lęk uogólniony – nadmierne zamartwianie się, które towarzyszy dziecku bez konkretnej przyczyny,
 • społeczne zaburzenia lękowe – jest to przedłużająca się faza lęku przed obcymi, która może mieć związek z zaburzeniami osobowości typu unikającego,
 • fobie – lęk przed konkretnym obiektem czy sytuacją, np. zwierzętami, śmiercią, czy przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach (klaustrofobia),
 • zespół stresu pourazowego – stanowi ono następstwo przerażającego wydarzenia, w którym brało udział dziecko. Może dotyczyć sytuacji zagrażającej życiu, która powraca pod postacią myśli i wspomnień,
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – próby radzenia sobie przez dziecko z uczuciem lęku poprzez wykonywanie rytuałów, czyli czynności przymusowych, które tego lęku nie redukują.

 

Jak pomóc dziecku pokonać lęk?

 

Aby pomóc dziecku w pokonywaniu jego lęków, a przy okazji danie mu poczucia bezpieczeństwa, warto kierować się tymi 5, prostymi zasadami:

 • Postaraj się odkryć źródło lęku – to bardzo istotne, ponieważ warto wiedzieć w jakich sytuacjach on występuje. Należy obserwować kiedy maluch się uspokaja.
 • Stopniowo pomóż oswajać się z sytuacją lub obiektem, która wywołuje lęk – Pamiętaj nie rób niczego na siłę. Ważna jest systematyczność i stawianie małych kroków.
 • Cierpliwość to klucz do sukcesu – Pamiętaj być cierpliwym dla Twojego dziecka, to wiele znaczy dla niego znaczy. Rozmawiaj z nim o jego lęku, przytulaj, bądź blisko i dawaj poczucie bezpieczeństwa.
 • Wytłumacz dziecku, że każdy dorosły, tak jak ono, też się czegoś boi.
 • Wykorzystaj bajeczki terapeutyczne w celu uspokajania dziecka i walki z lękami.

 

Każdy rodzic pragnie szczęścia i harmonijnego rozwoju swojego dziecka. Chcemy, aby czuły się kochane i miały zapewnione wszystko od samego początku. Jednak mimo miłości danej dziecku wraz z wiekiem dochodzi jeszcze sporo sytuacji, które mogą wywoływać u nich lęk. Może to być rozstanie z rodzicami przed pójściem do przedszkola, pobyt w szpitalu, czy śmierć bliskiej osoby. Małe dzieci nie lubią zmian, w związku z tym mogą pojawiać się u nich lęki. Naszym zadaniem jest, aby dać mu poczucie wsparcia i bezpieczeństwa oraz pomóc mu w obliczu tych lęków. 

czy powiększone węzły chłonne to rak

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

magnez u psów