Emocje u dzieci. Jak ćwiczyć ich wyrażanie?

0
199

Świadomość rodziców na temat wyrażania emocji przez dzieci z roku na rok staje się coraz większa. W literaturze, jak i w sieci możemy znaleźć obszerne opracowania na temat istoty wyrażania emocji, nie tylko tych pozytywnych, ale i również tych uważanych powszechnie za negatywne.

Emocje u dzieci

Szczęśliwie świadome rodzicielstwo jest trendem, który stale się rozwija, co sprawia, że obecne metody wychowawcze skrajnie różnią się od tych sprzed 10 lat. Współcześnie do lamusa odchodzi stwierdzenie, że „chłopaki nie płaczą” lub dziewczynkom nie wypada się złościć.

Nauka odpowiedniego wyrażania emocji pozwala dziecku zwiększyć swoją samoświadomość i lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu. Jeżeli potrafimy nazwać swoje emocje i pozwalamy sobie na ich odczuwanie i wyrażanie przestają być one przeszkodą w działaniu. Oczywiście najbardziej komfortowo czujemy się odczuwając radość i szczęście, ale musimy pamiętać, że pozostałe emocje są równie istotne w naszym życiu i potrzebne do kształtowania własnej osobowości.

Wyróżniamy 8 podstawowych emocji i każda z nich powinna być przez nas w pełni akceptowana. Są to: radość, smutek, zaufanie, wstręt, złość, strach, zaskoczenie i oczekiwanie. Każda z tych emocji powinna zostać uświadomiona i zrozumiana. Dlatego też tak istotne jest ćwiczenie wyrażania uczuć przez dzieci, które jeszcze nie do końca są świadome tego co czują i czy jest to akceptowalne. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów ćwiczeń, które pomogą najmłodszym nazwać swoje emocje i je zrozumieć.

Emocje ćwiczenia dla dzieci:

1. Dokończ zdanie – zadanie polega na nazwaniu swoich emocji, uczuć w danej sytuacji. Zaczynamy od przygotowania kartek z niedokończonymi zdaniami np. gdy mama czyta mi bajkę, czuję…, gdy ktoś na mnie krzyczy, czuję…
Następnie dziecko losuję kartkę, czyta na głos i kończy zdanie.
Zadanie to nie tylko pozwala na nazwanie swoich emocji, ale też na przełamanie się i wypowiedzenie ich głośno.

2. Rozpoznawanie uczuć – zadanie polega na nazwaniu uczuć osoby ze zdjęcia. Podczas przygotowania możemy użyć zdjęć z czasopism lub pocztówek. Ćwiczenie polega na odczytaniu emocji, płynących ze zdjęć. Pozwala to na poznanie emocji, ale również uczy dzieci empatii.

3. Opowiadanie z nauką emocji – zadanie polega na dopasowaniu emocji do sytuacji. Należy przygotować karty z napisanymi uczuciami, następnie rodzic/opiekun czyta opowiadanie, co jakiś czas przerywając i pytając co bohater czuł w danym momencie. Np. Tata Maćka zaproponował, że po wizycie u lekarza wybiorą się na jego ulubione lody. Co Maciek mógł czuć po usłyszeniu propozycji taty?
Ćwiczenie te oddziałuje na wyobraźnie, uczy empatii i pozwala na nazwanie emocji.

Powyższe ćwiczenia są przygotowane w taki sposób, aby można je było realizować z dziećmi już od najmłodszych lat. Co nie oznacza jednak, że starsze dzieci, czy też nastolatkowie nie wyniosą z nich nauki. Nazywanie i wyrażanie emocji jest często problematyczne również dla osób dorosłych. Dlatego też tak ważna jest nauka ich poznawania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here