Gorączka u dziecka to stan, który powinien zawsze zaniepokoić każdego rodzica. Jest to naturalny objaw organizmu, który informuje o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Jakie mogą być przyczyny wysokiej gorączki u dzieci oraz kiedy można stwierdzić, że gorączka jest wysoka? Jakie są w pełni skuteczne sposoby na jej szybkie obniżenie?
Jakie są przyczyny wysokiej gorączki u dzieci?
Objawem rozwijającej się infekcji bakteryjnej czy wirusowej u dziecka jest wysoka gorączka. Problem ten pojawia się również w okresie ząbkowania bądź po jego szczepieniu. Wśród najważniejszych przyczyn występowania wysokiej gorączki u dzieci jest trzydniówka, zapalenie ucha, przeziębienie, a także grypa. Ponadto wysoka gorączka pojawić się może także w przypadku rozwoju chorób zakaźnych. Do najczęściej występujących u dzieci chorób zakaźnych można zaliczyć ospę wietrzną, świnkę oraz różyczkę. Taki stan może towarzyszyć również objawom rotawirusa, który bardzo często wywołuje infekcje układu pokarmowego. Występująca gorączka u dziecka jest objawem, którego nie da się nie zauważyć, gdyż wystarczy, że przyłoży się rękę na czoło dziecka, żeby stwierdzić, że maluch ma podwyższoną temperaturę ciała.
Jak poprawnie interpretować wysoką temperaturę u dziecka?
Wysokość temperatury u dzieci interpretuje się w różny sposób. Jest to uzależnione od wieku dziecka. I tak na przykład temperatura ciała u niemowlaka nie jest stała i zmienia się ona w ciągu dnia. Może ona wahać się między 36,6 aż do 37,5 stopni Celsjusza. Taki stan u dziecka może być spowodowany niedojrzałością układu termoregulacji oraz zmienną aktywnością hormonów. Podwyższona temperatura może także mieć miejsce przy płaczu czy po intensywnej zabawie. Gorączka u malutkiego dziecka powinna być dla każdego troskliwego rodzica niepokojąca gdy przekroczy ponad 38 stopni. Z kolei u dzieci starszych wysoka gorączka to stan, kiedy wskaźnik termometru przekracza 38,5 stopni C. W przypadku kiedy temperatura przekroczy 40 stopni C potrzebna jest pilna pomoc lekarska.
Najlepsze domowe sposoby na wysoką gorączkę u dzieci
Wysoka gorączka, która występuje u dzieci nie zawsze musi stanowić powód do wizyty u doktora. Taki stan można zbić za pomocą domowych sposobów jak i z pomocą łagodnych leków przeciwgorączkowych. Muszą one być przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Do domowych oraz sprawdzonych sposobów na zbicie gorączki należą:
– zimne okłady na główkę, kark oraz łydki. Ich zadaniem jest zbicie temperatury oraz usunięcie nieprzyjemnych objawów gorączki.
– kąpiel w wodzie w temperaturze niższej od temperatury ciała o dwa stopnie. Bardzo ważne jest w tej kwestii to, aby wspomniane dwa stopnie były zachowane.
– przyrządzenie gorącego mleka z miodem oraz czosnkiem. Taka mikstura przynosi każdemu dziecku potężny zastrzyk witaminowy w trakcie trwania choroby, bowiem miód z czosnkiem posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a także wspomagają układ immunologiczny.
– podawanie wszelkich naparów z ziół. Skuteczne napary są z lipy, z jeżyn, czarnego bzu bądź malin. Po wypiciu takiego naparu każde dziecko powinno zostać w łóżku i rozgrzewać się pod kołdrą. Pozwoli to wypocić się organizmowi i dzięki temu wrócić do zdrowia.