Grzyby, podobnie jak bakterie, wirusy oraz pasożyty, są organizmami chorobotwórczymi, stanowiącymi duże i dość powszechne zagrożenie w przypadku małych dzieci. Jednym z częstszych reakcji na kontakt z nimi jest grzybica skóry u dziecka. Co warto wiedzieć na jej temat?
Grzybice u dzieci – źródła problemu
Zakażenia grzybiczne u dzieci pojawiają się częściej niż u wielu dorosłych. Szukając ich przyczyn niezmiennie zwraca się uwagę na to, że charakterystyczne dla maluchów podejście do higieny różni się zasadniczo od tego, jakie jest typowe dla osób dorosłych. Najczęstszym źródłem infekcji jest wspólne używanie zakażonych przedmiotów, a maluchy mają tendencję do wymieniania się ręcznikami, kapciami, grzebieniami i dziesiątkami innych przedmiotów. Grzybice są też konsekwencją kontaktu z zarażonymi zwierzętami, a maluchy są znane z tego, że nie przejdą obojętnie obok żadnego psa lub kota, bez względu na to, czy jest to zwierzę domowe, czy tez żyjące dziko.
Źródeł grzybic u dzieci jest jednak znacznie więcej. Na szczególną uwagę zasługuje to, że maluchy są na nie bardziej podatne wtedy, gdy ich odporność została, z jakiegoś powodu, zaburzona. Warto więc zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przez nie zasad higieny wtedy, gdy są przeziębione oraz wówczas, gdy są leczone z wykorzystaniem antybiotyków. O dużym zagrożeniu grzybicą mówi się też w kontekście maluchów zmagających się z tak zwanymi chorobami metabolicznymi, w tym również z grzybicą.
Najczęstsze grzybice skóry u dzieci
Jedną z częściej występujących chorób powodowanych przez grzyby jest grzybica skóry gładkiej u dzieci. Można ją łatwo rozpoznać, bo skóra zmieniona chorobowo jest wyraźnie odgraniczona od zdrowej. Schorzenie jest przenoszone przez inne osoby zakażone, może roznosić się jednak również za pośrednictwem zwierząt. Jej szczególną odmianą jest pieluszkowe zapalenie skóry dające o sobie znać przede wszystkim u niemowląt. Jest spowodowane wilgocią i kontaktami z wydalinami, sprzyja mu jednak również niestaranna pielęgnacja. Źródłem problemów są w takim przypadku grzyby z rodzaju Candida, które bytują przede wszystkim w kale. Skutkiem ich działania są zmiany skórne mające charakter rumienia łuszczącego naskórek. Także popularny łupież pstry u dzieci jest przykładem grzybicy skóry. U małych dzieci pojawia się stosunkowo rzadko, jest jednak dużym wyzwaniem dla nastolatków. Przenosi się poprzez kontakt z zainfekowanym przedmiotem lub osobą pozostawiając zmiany w obrębie klatki piersiowej, szyi, pleców oraz owłosionej skóry głowy.