Tutaj jesteś

Hashimoto – Jak bezpiecznie przetrwać ciążę?

4 kwietnia 2024 Zdrowie ciąża a hashimoto

Zapalenie tarczycy Hashimoto będąca przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, wpływa na tarczycę, narząd kluczowy dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka w ciąży. Jak więc sobie z nią poradzić?

Zobacz również: Ciąża. Jak rozpoznać jej objawy?

W tym artykule dowiesz się:

  • Czym jest hashimoto?
  • Hashimoto a zajście w ciąże.
  • Hashimoto a ciąża.
  • Jak radzić sobie z Hashimoto w ciąży.

Czym jest choroba Hashimoto?

Hashimoto nazywane jest też zapaleniem tarczycy Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki tarczycy, co prowadzi do stopniowego niszczenia tego narządu. Powoduje spadek wytwarzania hormonów tarczycy, przez co możemy odczuwać objawy takie jak:

  • zmęczenie,
  • problemy z pamięcią oraz koncentracją,
  • przyrost masy ciała,
  • suchość skóry,
  • bóle mięśni oraz stawów,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • zaburzone krwawienie menstruacyjne,
  • poczucie niepokoju, stres, a nawet depresja.

Może dotknąć każdego, nawet dzieci, jednak najczęściej chorują na nią kobiety w średnim wieku. Aż 5 na 6 chorych to właśnie kobiety.

Hashimoto, a zajście w ciążę

Zajście w ciąże chorując na Hashimoto jest trudne oraz ryzykowne, jednak nie jest niemożliwe. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może wpływać na cały organizm, w tym na układ hormonalny. Niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do zaburzeń owulacji i cykli menstruacyjnych, co utrudnia zajście w ciąże. Hashimoto, jako choroba autoimmunologiczna może spowodować odrzucenie zarodka. Organizm może go odebrać jako ciało obce i go odrzucić.

ciąża a choroba tarczycy

Hashimoto a przebieg ciąży

Wczesne stadium ciąży wymaga zwiększonego wytwarzania hormonów tarczycy, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. Choroba Hashimoto może wpłynąć na te procesy w sposób negatywny, gdyż prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy, co może być niebezpieczne dla zdrowego rozwoju dziecka.

W przypadku niedoczynności tarczycy związanej z Hashimoto, niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do poważnych komplikacji w ciąży, takich jak poronienie, stan przedrzucawkowy, krwotok porodowy, przedwczesny poród, niski wzrost płodu, a także zaburzenia rozwojowe u dziecka, włączając w to problemy z funkcjonowaniem mózgu i układu nerwowego. Istnieje także szansa, że dziecko może odziedziczyć po matce chorobę.

Jak sobie z nią radzić?

Chociaż jest to trudniejsze, kobiety z Hashimoto mogą też mogą założyć szczęśliwie, zdrową rodzinę. Poradzenie sobie z tą chorobą w ciąży wymaga jednak odpowiedniej opieki medycznej i podejmowania działań mających na celu utrzymanie zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Przede wszystkim ważne jest jak najszybsze jej wykrycie, aby dostosować leczenie. Istotną rzeczą jest także pozostawanie pod stałą opieką lekarzy oraz specjalistów. Należy regularnie robić badania, aby kontrolować poziom hormonów tarczycy. Ważna jest także zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Należy spożywać produkty bogate w wartości odżywcze, oraz ćwiczenia, które ważne aby były odpowiednie dla kobiet w ciąży. Kluczowy jest jednak odpoczynek oraz ogranicze

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?