Tutaj jesteś

Jak kąpać noworodka, aby był on zadowolony ?

27 września 2020 Dziecko

Kąpiel małego dziecka, zwłaszcza po raz pierwszy, to dla rodziców wielkie wyzwanie. Noworodek bowiem jest tak drobny, że boją się oni, żeby niechcący nie zrobili mu krzywdy. Ich obawy przed wykąpaniem noworodka są całkiem uzasadnione. Warto jednak wiedzieć, że każda matka czy ojciec ma w sobie na tyle intuicji oraz wyczucia, że noworodkowi nie zrobią nic złego. Zatem jak kąpać noworodka?

Kąpiel małego dziecka- jak często to robić ?

Zanim przystąpi się do kąpieli noworodka warto wiedzieć o tym, że woda w wannie nie powinna być za gorąca oraz żeby nie było jej za dużo. Ponadto trzeba wiedzieć, jak trzymać małe dziecko żeby je dobrze umyć i jak często je kąpać.
Młodzi rodzice w związku ze swoimi wątpliwościami udają się często po poradę do swoich rodziców. Poza tym przeszukują oni różne poradniki, gazety oraz surfują po internecie, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jednak szukając w internecie informacji na temat kąpieli dziecka nie zawsze można natknąć na rzetelne informacje. Zatem warto wtedy posłuchać swojej intuicji oraz zdecydować samemu, co jest najlepsze dla dziecka.
Dwie kąpiele w tygodniu w zupełności wystarczą. Nie ma potrzeby kąpać częściej. Niemowlę bowiem nie ubrudzi się ponieważ nie może jeszcze się przemieszczać. Przystępując do kąpieli trzeba używać tylko delikatnych kosmetyków dla niemowląt.
Są takie niemowlęta, które od samego początku lubią wodę oraz kąpiel w niej. Poza tym są i takie, które przy próbie zanurzenia ich głośno płaczą.

Kąpiel niemowlaka – cenne wskazówki

Pierwsze próby kąpieli małego dziecka zawsze mogą sprawiać trudności. Jednak z czasem rodzice nabierają wprawy i kłopot znika szybciej niż się pojawił. Przy kąpielach noworodka trzeba koniecznie pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przygotowując kąpiel warto wanienkę umieścić tuż obok miejsca do przewijania oraz ubrania maluszka. Po każdej kąpieli powinno położyć się dziecko na ręczniku oraz otulić je pieluszkami tetrowymi, aby było mu ciepło.
Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu w którym kąpie się dziecko. Wcześniej przed kąpielą trzeba przygotować najpotrzebniejsze akcesoria dla niemowląt, takie jak: mydełko, myjkę, ręcznik, pieluszki tetrowe oraz oliwkę. Trzeba także mieć pod ręką jego ubranko, body, kaftanik, śpioszki, czapeczkę, skarpetki, a także pampersa. Ubieranie wykąpanego niemowlęcia nie można przedłużać w nieskończoność. Po kąpieli warto mieć pod ręką potrzebne środki higieniczne.

Trzeba również zachować ostrożność przy przemywaniu oczu oraz uszu noworodka. Jeżeli niemowlę ma suchą skórę, do kąpieli warto dodawać specjalne płyny, które to mają działanie nawilżające oraz natłuszczające. Wystarczy wlać do wanienki kilka kropel, żeby po takiej kąpieli noworodka nie trzeba było dodatkowo nacierać oliwką. Podczas kąpieli trzeba zachować ostrożność i nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, by nie wzbudzić niepokoju dziecka. Dla każdego małego dziecka kąpiel to bardzo duże przeżycie, dlatego warto uważać na swoje zachowanie. Trzeba mówić spokojnie, by niemowlę poczuło się bezpiecznie.

Biorąc sobie do serca poszczególne zalecenia można mieć pewność, że kąpiel noworodka stanie się prawdziwą frajdą zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nawyki żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym