Tutaj jesteś

Złe samopoczucie w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

20 września 2020 Dziecko

Ciąża to czas, o który kobiety opowiadają z rozrzewnieniem. Nie znaczy to, że w ciąży zawsze towarzyszy kobietom dobre samopoczucie i świetny humor. Bardzo często ciąża jest okresem trudnym dla kobiet, gdy czują się zmęczone i brakuje im energii. Jak walczyć ze złym samopoczuciem w ciąży?

Huśtawka emocjonalna

Złe samopoczucie w ciąży nie jest niczym niezwykłym. Wiele kobiet od stanu euforii bardzo szybko przechodzi do smutku, czy nawet stanów depresyjnych.

Stres, zmęczenie, wahania hormonalne to wszystko towarzyszy kobiecie, która spodziewa się dziecka. Z jednej strony jest radość i oczekiwanie na małego człowieka, z drugiej strony kobiecie często towarzyszy strach. Obawa o zdrowie dziecka, finanse czy umiejętność bycia dobrym rodzicem to myśli, które dręczą przyszłą mamę. Jak sobie z tym poradzić?

Bardzo ważne jest wsparcie partnera oraz rodziny. Złe samopoczucie w ciąży warto „przegadać” z partnerem. Romantyczne wieczory we dwoje, pójście do kina czy na spacer pozwoli zacieśnić więź i omówić wasze wspólne wątpliwości oraz lęki.

Bardzo ważne jest również wsparcie mamy, czy koleżanek, które były w podobnej sytuacji. Zrozumienie bliskich oraz świadomość, że nie jest to niezwykły stan lecz lęk, który odczuwa większość kobiet bardzo pomaga w uporządkowaniu emocji.

Warto również, będąc w ciąży pozwolić sobie na trochę luzu. Ciąża jest dla kobiety bardzo wyczerpującym okresem. Można więc pozwolić sobie na trochę pobłażliwości. Zajęcia na basenie, joga, masaż czy spotkanie z przyjaciółkami pomogą poprawić złe samopoczucie w ciąży, które często jest wynikiem lęku oraz zmian hormonalnych.

Zobacz również: Jakie zioła pić w ciąży?

Puchnące nogi i wymioty

Złe samopoczucie w ciąży nie zawsze ma swoje podłoże w leku, który towarzyszy kobiecie. Bardzo często wynika z dolegliwości fizycznych, które towarzyszą kobiecie w ciąży.

Nudności towarzyszom wielu kobietom w początkowym okresie ciąży. Bardzo często kończą się w granicach 12 tygodnia. W takiej sytuacji warto spożywać mniejsze posiłki, ale częściej. Przed wstaniem z łózka warto zjeść banana lub kawałek suchej bułki. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy dużo pić, najlepiej by była to woda. Dodanie odrobiny imbiru, który działa przeciwwymiotnie również pomoże zacząć dzień.

Puchnące nogi oraz ręce to kolejny problem ciężarnych kobiet. Dzieje się tak, gdyż w organizmie gromadzi się woda. Wbrew pozorom najskuteczniejsze na tę dolegliwość jest picie dużej ilości wody. Warto również kilka razy dziennie położyć się z nogami do góry. To również pomaga.

Złe samopoczucie w ciąży często jest związane z ustawicznym bólem pleców. Maleństwo rośnie, a kręgosłup z dnia na dzień jest coraz bardziej obciążony. Pomocne w tych dolegliwościach mogą okazać się zajęcia na basenie bądź joga, która skomponowana jest z myślą o przyszłych mamach. Bardzo ważne jest unikanie długiego siedzenia, stania oraz leżenia w tej samej pozycji.

Ciąża to nie tylko piękny, ale również trudny czas dla przyszłej mamy. Organizm kobiety jest bardzo obciążony, a mamy często borykają się z różnymi lękami. Warto w tym czasie zatroszczyć się o siebie i pozwolić sobie na odrobinę luzu, co na pewno poprawi samopoczucie każdej kobiecie.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nawyki żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym