Tutaj jesteś

Jak rozładować stres u dziecka?

2 listopada 2021 Dziecko Jak rozładować stres

Z pewnością każdy dorosły wie, że stres szkodzi. Na co dzień wielu z nas ma go niestety w swoim życiu całkiem sporo. Dlatego tak ważne jest, aby starać się go minimalizować lub walczyć ze skutkami. Takie zajęcia jak medytacja, joga, spacery (czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna), spędzenie wieczoru z ciekawą książką czy spotkanie z przyjaciółmi mogą nam pomóc. W Internecie jest mnóstwo różnego rodzaju publikacji, które informują o tym, jak radzić sobie ze stresem, gdy jesteśmy dorośli. Jednak to nie tylko my cierpimy z tego powodu. Jak rozładować stres u dziecka? 

Jak rozpoznać, że dziecko jest zestresowane?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak rozładować stres u dziecka, należy najpierw dowiedzieć się, jak rozpoznać oznaki takiej sytuacji. Oczywiście niektóre dzieci, szczególnie te starsze, powiedzą otwarcie, co się z nimi dzieje. Jednak nie zawsze będą umieć nazwać tę emocję. Szczególnie maluchy mogą mieć z tym problem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy to my, rodzice rozpoznali odpowiednie sygnały.

To, co powinno nam zapalić czerwoną lampkę to zachowania takie jak:

 • ogólne rozdrażnienie, napady złości czy nawet agresji,
 • zniechęcenie,
 • rezygnowanie z ulubionych zajęć,
 • wycofywanie się, alienacja,
 • napady płaczu, 
 • nocne moczenie się, 
 • udawanie choroby, aby uniknąć np. pójścia do szkoły, 
 • pocenie się dłoni, szybki, urywany oddech, jąkanie się.

Oczywiście powyższe symptomy mogą pasować także do innych sytuacji, emocji czy problemów dziecka. Jeżeli zauważysz coś podejrzanego, koniecznie porozmawiaj z maluchem. Wyjaśnij, czym jest stres, jak się objawia i z czym jest związany. Powiedz, że to nic złego, że wręcz przeciwnie – Ty i inni dorośli również się z tym zmagacie. Pokaż dziecku, że może Ci zaufać i nie jesteś na niego zły. Jeżeli problem Cię przerośnie – udaj się do specjalisty, np. psychologa czy terapeuty. 

stres dziecko

Jak rozładować stres u dziecka?

Stres u dziecka może objawiać się w różny sposób, ale najważniejsze jest szybkie wykrycie i jak najszybsze zareagowanie. Wiele sposobów na rozładowanie stresu, które pomagają dorosłym, sprawdzi się też u najmłodszych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak rozładować stres u dziecka koniecznie sprawdź poniższe propozycje:

 • Przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem i pozwól mu się “wygadać”. Czasami pewne problemy wyglądają w naszej głowie o wiele gorzej, niż w rzeczywistości – z pewnością o tym doskonale wiesz. Taka sytuacja może być dla dziecka jeszcze bardziej stresująca niż dla dorosłego. My już doskonale znamy swoje wzorce zachowań i potrafimy logicznie zastanowić się nad danym problemem. Dziecko niekoniecznie. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak rozładować stres u dziecka, należy zacząć właśnie od rozmowy. Być może okaże się, że sama rozmowa pomoże. 
 • Kolejnym sposobem na odreagowanie stresu mogą być zajęcia sportowe, taneczne czy plastyczne. Cokolwiek, co lubi Twoje dziecko. Pamiętaj – aby nie dokładać maluchowi jeszcze więcej napięcia, tego typu zajęcia powinny być tylko i wyłącznie przyjemnością. Nie chodzi w nich o wyniki. Postaraj się wytłumaczyć dziecku, że jeśli lubi coś robić, nie musi być w tym dobry. Ważne, aby sprawiało mu to przyjemność.
 • Zaproponuj wspólne spędzenie czasu, w sposób, który dziecko lubi najbardziej. Obejrzyjcie razem kreskówki, pobawcie się, wyjdźcie do ZOO. Być może wizyta u dziadków lub ulubionej cioci pomoże?
 • Spróbuj wyeliminować problem generujący stres. Jeżeli dziecko denerwuje się lekcjami angielskiego, możesz zapisać go do szkoły Novakid. Zajęcia w Novakid są programowane indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb dziecka. Nauka odbywa się bez stresu i nudy. Tu nie chodzi o dobre oceny, a poprawę umiejętności mówienia w sposób pełen zabawy i poszanowania dla potrzeb dziecka.
 • Zastanów się, czy Ty lub ktoś z najbliższego otoczenia nie dokłada dziecku stresu. Pamiętaj, że ważniejsze od dobrych ocen jest psychiczne oraz fizyczne zdrowie dziecka. Dobre oceny w szkole to nie wszystko! Nawet najlepszy uczeń, jeśli dołożymy mu zbyt dużo, może zareagować stresem. 
czy powiększone węzły chłonne to rak

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najlepsze wielkanocne produkty dla dzieci