Jak rozładować stres u dziecka?

Z pewnością każdy dorosły wie, że stres szkodzi. Na co dzień wielu z nas ma go niestety w swoim życiu całkiem sporo. Dlatego tak ważne jest, aby starać się go minimalizować lub walczyć ze skutkami. Takie zajęcia jak medytacja, joga, spacery (czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna), spędzenie wieczoru z ciekawą książką czy spotkanie z przyjaciółmi mogą nam pomóc. W Internecie jest mnóstwo różnego rodzaju publikacji, które informują o tym, jak radzić sobie ze stresem, gdy jesteśmy dorośli. Jednak to nie tylko my cierpimy z tego powodu. Jak rozładować stres u dziecka? 

Jak rozpoznać, że dziecko jest zestresowane?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak rozładować stres u dziecka, należy najpierw dowiedzieć się, jak rozpoznać oznaki takiej sytuacji. Oczywiście niektóre dzieci, szczególnie te starsze, powiedzą otwarcie, co się z nimi dzieje. Jednak nie zawsze będą umieć nazwać tę emocję. Szczególnie maluchy mogą mieć z tym problem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy to my, rodzice rozpoznali odpowiednie sygnały.

To, co powinno nam zapalić czerwoną lampkę to zachowania takie jak:

 • ogólne rozdrażnienie, napady złości czy nawet agresji,
 • zniechęcenie,
 • rezygnowanie z ulubionych zajęć,
 • wycofywanie się, alienacja,
 • napady płaczu, 
 • nocne moczenie się, 
 • udawanie choroby, aby uniknąć np. pójścia do szkoły, 
 • pocenie się dłoni, szybki, urywany oddech, jąkanie się.

Oczywiście powyższe symptomy mogą pasować także do innych sytuacji, emocji czy problemów dziecka. Jeżeli zauważysz coś podejrzanego, koniecznie porozmawiaj z maluchem. Wyjaśnij, czym jest stres, jak się objawia i z czym jest związany. Powiedz, że to nic złego, że wręcz przeciwnie – Ty i inni dorośli również się z tym zmagacie. Pokaż dziecku, że może Ci zaufać i nie jesteś na niego zły. Jeżeli problem Cię przerośnie – udaj się do specjalisty, np. psychologa czy terapeuty. 

stres dziecko

Jak rozładować stres u dziecka?

Stres u dziecka może objawiać się w różny sposób, ale najważniejsze jest szybkie wykrycie i jak najszybsze zareagowanie. Wiele sposobów na rozładowanie stresu, które pomagają dorosłym, sprawdzi się też u najmłodszych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak rozładować stres u dziecka koniecznie sprawdź poniższe propozycje:

 • Przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem i pozwól mu się “wygadać”. Czasami pewne problemy wyglądają w naszej głowie o wiele gorzej, niż w rzeczywistości – z pewnością o tym doskonale wiesz. Taka sytuacja może być dla dziecka jeszcze bardziej stresująca niż dla dorosłego. My już doskonale znamy swoje wzorce zachowań i potrafimy logicznie zastanowić się nad danym problemem. Dziecko niekoniecznie. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak rozładować stres u dziecka, należy zacząć właśnie od rozmowy. Być może okaże się, że sama rozmowa pomoże. 
 • Kolejnym sposobem na odreagowanie stresu mogą być zajęcia sportowe, taneczne czy plastyczne. Cokolwiek, co lubi Twoje dziecko. Pamiętaj – aby nie dokładać maluchowi jeszcze więcej napięcia, tego typu zajęcia powinny być tylko i wyłącznie przyjemnością. Nie chodzi w nich o wyniki. Postaraj się wytłumaczyć dziecku, że jeśli lubi coś robić, nie musi być w tym dobry. Ważne, aby sprawiało mu to przyjemność.
 • Zaproponuj wspólne spędzenie czasu, w sposób, który dziecko lubi najbardziej. Obejrzyjcie razem kreskówki, pobawcie się, wyjdźcie do ZOO. Być może wizyta u dziadków lub ulubionej cioci pomoże?
 • Spróbuj wyeliminować problem generujący stres. Jeżeli dziecko denerwuje się lekcjami angielskiego, możesz zapisać go do szkoły Novakid. Zajęcia w Novakid są programowane indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb dziecka. Nauka odbywa się bez stresu i nudy. Tu nie chodzi o dobre oceny, a poprawę umiejętności mówienia w sposób pełen zabawy i poszanowania dla potrzeb dziecka.
 • Zastanów się, czy Ty lub ktoś z najbliższego otoczenia nie dokłada dziecku stresu. Pamiętaj, że ważniejsze od dobrych ocen jest psychiczne oraz fizyczne zdrowie dziecka. Dobre oceny w szkole to nie wszystko! Nawet najlepszy uczeń, jeśli dołożymy mu zbyt dużo, może zareagować stresem. 

Redakcja jakreagowac.pl