Tutaj jesteś

Jak skutecznie reagować na agresję dziecka?

27 sierpnia 2020 Dziecko

Dziś wielu rodziców każdego dnia boryka się z agresją swego dziecka. Takie zachowanie niejednokrotnie przyczynia się do poczucia ogromnego wstydu przez rodziców w publicznych miejscach. W takiej niekomfortowej sytuacji rodzice bardzo często stają się bezsilni oraz bezradni. Zatem jak reagować na agresję dziecka, aby skutecznie zmusić je do stosownego zachowania.

Agresja u dziecka a właściwa reakcja rodziców

Jak powszechnie wiadomo agresywne zachowanie dziecka jest niejednokrotnie obraźliwe oraz ukazuje brak szacunku wobec rodziców i otaczających go ludzi.

Właściwa reakcja rodziców na agresję dziecka powinna zawsze być uzależniona od kilku istotnych czynników. Powinna ona być dostosowana zawsze do wieku dziecka, stopnia agresji oraz do tego czy był to pierwszy wybryk, czy też agresywne zachowanie powtarza się bardzo często.

Właściwa reakcja na agresywne zachowanie malucha powinna być zawsze odpowiednio stopniowana. Każdy rodzić powinien najpierw zacząć od najmniej inwazyjnych działań i dopiero wówczas, gdy okażą się one nieskuteczne powinien zadziałać w bardziej surowy sposób. Oto istotne wskazówki na to, jak skutecznie reagować na agresję dziecka.

Stosowanie przez rodzica słownych upomnień

U wielu dzieci już w najmłodszym wieku można zaobserwować objawy drzemiącej w nich agresji. Dzieci skłonne do takiego zachowania bardzo często gdy są niezadowolone zaciskają pięści, głośno krzyczą, płaczą a nawet popychają znajdujące się wokół przedmioty.

W wielu przypadkach słowne polecenia oraz uwagi ze strony rodzica potrafią w pełni skutecznie powstrzymać rodzącą się u dziecka agresję. Metoda ta w większości przypadków okazuje się skuteczna wówczas, gdy jest wdrożona w życie malucha odpowiednio wcześnie. Zatem po zaobserwowaniu agresywnego zachowania u swego dziecka, każdy rodzic powinien czym prędzej wydawać słowne komunikaty, w których to będzie dosadnie podkreślał swój gniew oraz frustrację. Podczas napadu agresji rodzic powinien jasno zakomunikować swemu dziecku, aby usiadło spokojnie i wzięło kilka głębszych oddechów.

Agresja a separacja dziecka

W sytuacji, gdy słowne polecenia nie są skuteczne warto zacząć wdrażać metodę odseparowania dziecka od reszty rodziny. Zatem gdy zachowuje się ono niepoprawnie warto zaprowadzić go do jego pokoju, do garażu lub ogrodu.

Odseparowanie dziecka potrafi skutecznie ochronić resztę rodziny szarpania się z upartym i agresywnym dzieckiem. Podczas odseparowania należy dziecku jasno zakomunikować, że może on wrócić do reszty rodziny dopiero wówczas gdy się uspokoi.

Agresja malucha a wyciąganie konsekwencji

Często zdarza się, że podczas ataku agresji maluch nie jest w stanie przyjąć od rodzica jakichkolwiek racjonalnych argumentów. Warto wtedy poczekać, aż dziecko się uspokoi i wówczas przekazać mu, że jego zachowanie jest niedopuszczalne i musimy wyciągnąć wobec niego stosowne konsekwencje, które to pomogą odbudować więzi rodzinne.
W tym celu można nakazać dziecku, aby pomogło nam przygotować obiad albo zaproponować mu aby zrobiło coś samodzielnie dla całej rodziny.

Jeśli powyższe metody okażą się nieskuteczne, wówczas rodzic powinien czym prędzej skorzystać z pomocy psychologa, bowiem tylko dobry fachowiec będzie mógł właściwie zdiagnozować przyczyny agresji i stworzyć odpowiedni plan leczenia.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najlepsza wanienka dla dziecka