Jak wybrać bezpieczny fotelik dla niemowlaka?

0
123

Fotelik dla niemowlaka jest niezbędny w aucie. Przydaje się również na spacerze przypięty do wózka za pomocą specjalnych adapterów czy w domu jako wygodny leżaczek. Wybierając fotelik dla niemowlaka trzeba jednak wziąć pod uwagę zasady bezpieczeństwa, gdyż najważniejsza funkcją fotelika jest ochrona dziecka w razie kolizji. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając fotelik dla niemowlaka?

Na wymiar

Fotelik dla niemowlaka musi być dopasowany do potrzeb dziecka. Jego najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie dziecka przed urazami w razie kolizji. Dlatego odpowiedni wybór fotelika ma tak ogromne znaczenie.

Foteliki dla niemowlaków można podzielić na te, do których dziecko nie powinno przekraczać 10 kg (0) lub 13 kg (0+). Warto wiedzieć, że kupowanie fotelika na wyrost nie jest dobrym rozwiązaniem dla dziecka. Dzięki temu, że dziecko ma właściwie dobrany fotelik, siedzi prawidłowo. Właściwa pozycja jest niezmiernie ważna dla kręgosłupa, który jeszcze jest delikatny i nieukształtowany. Małe dzieci muszą mieć prawidłowo podparte kręgi szyjne. Zła pozycja w foteliku może wpłynąć na upośledzenie wydolności płuc oraz zmniejszyć natlenienie krwi.

Bezpieczeństwo

Fotelik dola niemowlaka, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi przejść obowiązkowe testy dynamiczne. Norma homologacyjna ECE R44/04 lub ECE R129, nazywana i-Size to zupełne minimum, jakie musi mieć fotelik dla niemowlaka.

Warto również zwrócić uwagę, jakie oceny dostał fotelik w testach ADAC, Warentest, RACE czy OAMTC. 3 gwiazdki są minimalne, wtedy możemy mówić, że fotelik naszego dziecka jest bezpieczny.

Jak zamontować fotelik?

Dla bezpieczeństwa dziecka bardzo ważne jest odpowiednie zamontowanie fotelika dla niemowlaka. Najkorzystniej jest, gdy montujemy go na środku tylnej kanapy lub miejscu pasażera. Nie ma przeciwwskazań, by dziecko jeździło na przednim siedzeniu. Warunkiem jest wyłączenie poduszki powietrznej.

Kupując fotelik dla niemowlaka warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w system ISOFIX. Jest to system mocowania fotelika za pomocą dwóch uchwytów, które są między fotelikiem a siedzeniem. Zaletą systemu ISOFIX jest zwiększenie stabilności fotelika oraz gwarancja, że fotelik został prawidłowo zamontowany, gdy usłyszymy specyficzne kliknięcie. Jednocześnie skraca się czas montażu fotelika.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając fotelik dla niemowlaka jest uprząż. Najkorzystniejsze są uprzęże pięciopunktowe, która mają szelki również na biodrach dziecka. Dużo bardziej popularne są uprzęże 3 punktowe, które są szelkami przebiegającymi przez ramiona dziecka oraz między nóżkami. Te pasy są mniej stabilne, ale również zapewnią dziecku bezpieczeństwo.

Zakup fotelika dla niemowlaka to niezmiernie ważne zadanie, które czeka świeżo upieczonych rodziców. Dobry wybór to nie tylko komfort dziecka w czasie podróży, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, które fotelik zapewni dziecku w trakcie nieszczęśliwego wypadku. Przemyślany wybór zapewni spokój rodzicom i bezpieczeństwo naszemu maluchowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here