Jak wyposażyć pokój dziecka przewlekle chorego?

Stan choroby przewlekłej, lub niepełnosprawność u dziecka wiąże się z trwałym, lub okresowym utrudnieniem, a nawet uniemożliwieniem prawidłowego, samodzielnego funkcjonowania. Oprócz oczywistych zabiegów dostosowania całego mieszkania do potrzeb dziecka warto zastanowić się, jak wyposażyć pokój, aby dziecko mogło wygodnie z niego korzystać.

Dostosowanie umeblowania do sprawności ruchowej

Należy zdać sobie sprawę z faktu, że dziecko przewlekle chore, to nadal przede wszystkim dziecko. Potrzebuje wygodnego i komfortowo urządzonego miejsca, które będzie jego azylem i zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Meble w pokoju powinny zostać dostosowane do stopnia sprawności pociechy. Warto rozważyć  wyposażenie szafek w wygodniejsze i niżej osadzone uchwyty, a nawet przemeblowanie pokoju, aby zapewnić większe odstępy pomiędzy elementami wyposażenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Wygodne biurko z regulowanym blatem ułatwi dziecku naukę, a lekkie, stonowane kolory ścian pomogą w wyciszeniu.

Specjalistyczne łóżko — wygodny sen i odpoczynek

Dziecko przewlekle chore potrzebuje więcej, niż zdrowe dzieci, snu i odpoczynku, dlatego niemiernie ważny jest właściwy dobór specjalistycznego łóżka medycznego. Łóżko rehabilitacyjne dla dziecka powinno zapewniać małemu pacjentowi maksymalną wygodę i komfort. Dobrym wyborem jest łóżko wyposażone w regulację wysokości i z zamontowanym w  zasięgu ręki uchwytem na pilota sterującego. W ten sposób dziecko samo będzie mogło regulować sobie nie tylko wysokość łóżka, ale również wysokość sekcji nóg i oparcia. Montaż barierek w łóżku pozwala na bezpieczny sen bez obawy o zsunięcie się, lub wypadniecie dziecka z łóżka w czasie wypoczynku. Łóżka medyczne i rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży wyróżniają się dodatkowymi udogodnieniami. Umożliwienie dostosowania łóżka do różnych pozycji ciała, przyjazna dla dzieci kolorystyka, opcja zamontowania dodatkowych przydatnych gadżetów, a także wyposażenie łóżka w materac dostosowany do schorzenia i ilości czasu spędzanego przez dziecko w łóżku sprawiają, że pacjent otrzymuje gwarancję wygody i komfortu. Łóżko rehabilitacyjne dla dziecka to spory wydatek, dlatego wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych jest znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem.

Pozostałe sprzęty w pokoju dziecka przewlekle chorego

Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych z reguły oferuje również korzystne warunki wypożyczenia innego sprzętu rehabilitacyjnego, jeśli dziecko tego wymaga. Dodatkowe wyposażenie pokoju w elementy takie jak akcesoria do ćwiczeń rehabilitacyjnych, huśtawka terapeutyczna, czy podłoga dydaktyczna nie tylko pozwolą szybko wrócić do zdrowia, lub utrzymać dobrą formę dziecka, ale również zapewnią sporą porcję zabawy. Urządzając przestrzeń dla przewlekle chorego dziecka, warto zakupić specjalistyczne wałki i poduszki umożliwiające rozluźnienie mięśni i przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej, lub leżącej podczas wielogodzinnego odpoczynku. Praktyczny stolik z szufladami obok łóżka pomieści przydatne drobiazgi, a antypoślizgowy dywan zapewni ciepłą podłogę i bezpieczne przemieszczanie się dziecka po pokoju.

Redakcja jakreagowac.pl