Rower stacjonarny jest dla wielu osób alternatywą dla jazdy na rowerze, która nie zawsze jest możliwa. Taki sprzęt niesie ze sobą wiele korzyści. Decydują się na niego zarówno profesjonalni sportowcy, jak i osoby, które chcą zadbać o swoją kondycję i zdrowie. Dzięki niemu, można zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu, bez konieczności wychodzenia z domu.
Rodzaje rowerów treningowych ze względu na system hamowania
Wymienić można 3 rodzaje rowerków stacjonarnych:
- Rowery magnetyczne– dzięki solidnego kołu zamachowemu pozwalają na płynniejszą jazdę i odznaczają się znacznie wyższą wagą od modeli mechanicznych,
- Rowery mechaniczne– są lżejsze i mniej kosztowne od magnetycznych. Za opór i płynność jazdy odpowiada w nich pasek lub rolka. Niska masa i brak koła zamachowego wcale nie ułatwia jazdy,
- Rowery elektromagnetyczne– nowoczesny sprzęt w którym to za regulacje oporu odpowiedzialny jest mikroprocesor, który przesyła informacje do silnika.
Rodzaje rowerków z uwzględnieniem pozycji osoby ćwiczącej
Rowery stacjonarne dzieli się również z uwagi na pozycję użytkownika sprzętu, w której musi on ćwiczyć. Nie dla każdej osoba dana pozycja może okazać się wygodna, warto więc zwrócić na nią uwagę. Na rynku dostępny jest:
- Rower pionowy– popularny model, który przypomina jazdę na tradycyjnym rowerze. Jest on chętnie wybierany przez osoby pragnące zadbać o swoje serce czy płuca. Można w nim przybrać pozycję taką jak podczas jazdy na rowerze miejskim, szosowym czy górskim. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji osoby ćwiczącej,
- Rower poziomy– dedykowanym osobom, którym zależy na oparciu pleców czy też zmagają się z problemami kręgosłupa. Trening na takim rowerku nie obciąża kręgosłupa i wspiera pracę mięśni brzucha. Taki model jest również polecany osobom ze znaczną nadwagą,
- Rower spinningowy– zaawansowany sprzęt, będący idealną propozycją dla sportowców, jak i osób, które chcą intensywnie trenować. Rowery spinningowe to znakomita opcja dla profesjonalistów i osób stawiających sobie coraz wyższe cele. W takim modelu moment obrotowy przenoszony jest przy użyciu łańcucha czy taśmy, dzięki czemu przypomina działanie klasycznego roweru.
Na co zwrócić uwagę, wybierając rower stacjonarny do ćwiczeń?
Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto zwrócić uwagę na pewne jego funkcje. Mogą się one okazać niezwykle pomocne w trakcie ćwiczeń. Wiele dostępnych modeli umożliwia pomiar czasu, jak i innych parametrów. Jest to przydatne, jeśli użytkownikowi sprzętu zależy na poznaniu ilości spalonych kalorii czy czasu ćwiczeń. Kolejną ważną funkcją jest regulacja siodełka i kierownicy. Dzięki kilkupoziomowej regulacji wysokości siodełka i szerokości oraz pozycji kierownicy, można dostosować ułożenie rowerka do własnych potrzeb. Wybierając rowerki pionowe, poziome czy też rowery spinningowe, należy też zwrócić uwagę na limit obciążenia. Ważny jest również sam rozmiar danego modelu, zwłaszcza jeśli dysponuje się niewielką ilością miejsca.
Korzystanie z rowerków stacjonarnych jest dobrym sposobem na zadbanie o swoją kondycję i zdrowie. Co ważne, na takim sprzęcie mogą ćwiczyć osoby starsze, otyłe, jak i te zmagające się z różnymi problemami. Zaawansowane modele dedykowane są natomiast profesjonalistom. Warto podkreślić, że ryzyko pojawienia się kontuzji w trakcie jazdy na rowerze stacjonarnym jest niewielkie.