Jaki wpływ na organizm ma stosowanie kolagenu?

Pierwotnie wstęp ma 7 zdań, czyli kilka, wszystko się zgadza. Liczebnik nieokreślony 'nieokreślona liczba większa od dwóch, a mniejsza od dziesięciu. Piszę tak od lat i nigdy nie było problemów, nagle się pojawiły i to nie od klientów tylko moderatora. Bo mu się nie podoba czy co? Nie jest to żaden błąd.

Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania różnych składników, a jednym z nich jest kolagen. To jeden z najważniejszych aminokwasów, który uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jego duże ilości znajdują się przede wszystkim w mięśniach, kościach, skórze, ścięgnach. Deficyt białka kolagenowego wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji, dlatego należy temu przeciwdziałać. Cierpią na tym narządy, w tym skóra, na której pojawia się coraz większej oznak starzenia.

Dlaczego warto sięgać po kolagen do picia?

Organizm młodej i zdrowej osoby produkuje wystarczająco dużo kolagenu, ale wraz z wiekiem się to zmienia i to bardzo. Synteza białka kolagenowego ulega drastycznemu zmniejszeniu po pięćdziesiątym roku życia, a po sześćdziesiątym zanika całkowicie. Należy jednak pamiętać o tym, że jest go coraz mniej już po skończeniu dwudziestu pięciu lat. Jeśli nie zwiększy się syntezy, czyli nie wzrośnie stężenie w organizmie, to niestety utraci się młodzieńczy wygląd. Ponadto jest wiele czynników, które osłabiają produkcję kolagenu typu stres, różne jednostki chorobowe, sporty wyczynowe, dieta wysoko przetworzona, tytoń, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Zawarta w kolagenie do picia prolina działa ochronnie na naczynia krwionośne, poprawia kondycję stawów, wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Uelastycznia skórę, zabezpiecza ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zwiększa również zdolność skóry do wiązania wody, czyli poziom nawilżenia. Kolagen jest też niezbędny do gojenia ran, walki z wolnymi rodnikami, regeneracji wątroby.

Jakie korzyści daje suplementacja kolagenu?

W organizmie znajduje się między innymi glicyna, która jest niezbędna do produkcji glukozy i kreatyny. U mężczyzn jej niedobór wiąże się z wystąpieniem problemów z prostatą. Uczestniczy w procesie budowy erytrocytów, jest potrzebna do syntezowania glutationu. Pełni również funkcję neuroprzekaźnika. Niezwykle ważnym składnikiem kolagenu jest glutamina, bardzo dobrze znana osobom aktywnym fizycznie, szczególnie kulturystom. Wpływa ona na stan umysłu, przeciwdziała bólom, znosi napięcie, niweluje zaburzenia snu, wzmaga koncentrację i wzmacnia układ odpornościowy. Glutamina stoi na straży równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Z kolei arginina będąca częścią kolagenu utrzymuje tętnice i mięsień sercowy w dobrej kondycji. Usprawnia ona przepływ krwi, stymuluje system immunologiczny, wzmaga libido. Kolagen regeneruje uszkodzone ściany komórkowe, przeciwdziała nieszczelnym jelitom. Stosuje się go nawet w leczeniu refluksu i choroby Crohna. Kolagen pobudza metabolizm, co sprzyja utracie zbędnych kilogramów i zachowaniu szczupłej sylwetki. Do prawidłowej syntezy białka kolagenowego niezbędne są witaminy C i E. Spowalniają one też utratę kolagenu, która następuje wraz z wiekiem. Przy jego deficycie pojawiają się problemy ze stawami, dolegliwości bólowe.

Redakcja jakreagowac.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.