Badania przed ciążą – jakie wykonać?

Potomstwo to największy skarb w życiu każdego człowieka. Zanim małżeństwo zacznie starać się o dziecko, powinno dokładnie przyjrzeć się stanowi swego zdrowia. Każda przyszła mama powinna przed zajściem w ciążę wykonać najważniejsze badania profilaktyczne oraz oceniające ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi.

Dlaczego badania przed ciążą są ważne

Wykonanie badań przed zajściem w ciążę jest bardzo ważne nie tylko dla przyszłej mamy, lecz także dla jeszcze nienarodzonego maleństwa. W sytuacji gdy wykonane wyniki wykażą jakiekolwiek komplikacje zdrowotne para ma możliwość zadbania najpierw o poprawę stanu swego zdrowia.

Każda kobieta powinna także pamiętać, aby przed zajściem w ciążę prawidłowo się odżywiać. Niezwykle ważną rolę odgrywa przyjmowanie dobroczynnych suplementów witaminowych oraz odżywczych. Pośród wielu z nich można wymienić: kwas foliowy oraz żelazo, które mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu.
Warto też zrezygnować z używek takich jak: papierosy, alkohol oraz kawa.

Badania niezbędne przed zajściem w ciążę

Istnieje kilka podstawowych badań, na wykonanie których powinna zdecydować się każda kobieta, która zamierza zajść w ciążę. Należą do nich:

– morfologia krwi– badanie to pozwala wykluczyć anemię oraz zaburzenia związane z krzepliwością krwi

– oznaczenia grupy krwi i parametru RH– gdy kobieta ma RH ujemne, a jej małżonek dodatnie, to wówczas zachodzi ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego

–  poziom glukozy– badanie to wyklucza cukrzycę, a choroba ta stanowi duże niebezpieczeństwo dla ciężarnej kobiety

– badanie moczu– które pozwala sprawdzić stan nerek oraz układu moczowego

– badanie lipidogramu– które to pozwala sprawdzić poziom cholesterolu oraz trójglicerydów

– badanie hormonów tarczycy – jest ono niezbędne, aby nie dopuścić do poronienia czy też przedwczesnego porodu.

Ponadto lekarz powinien zawsze zbadać kobietę pod kątem oceny funkcjonowania jej poszczególnych organów, wśród których należy wymienić przede wszystkim płuca oraz serce. Ponadto każda kobieta planująca zajście w ciążę powinna zadbać o stan swego uzębienia.

Polecamy również: Kobieta i jej zmiany po ciąży

Istotne badania ginekologiczne

Każda kobieta, która planuje zajście w ciążę powinna także przebadać się pod kontem ginekologicznym. Do najważniejszych badań należy cytologia, która pozwala w porę wykryć raka szyjki macicy. Ważnym badaniem ginekologicznym jest także USG dopochwowe, które pozwala dokładnie skontrolować stan narządów rodnych. Badanie to pozwala wykluczyć posiadanie przez przyszłą mamę mięśniaków, guzów oraz torbieli.

Niezwykle ważna jest także ocena przez ginekologa stanu czystości pochwy. Badanie to pozwala wykluczyć posiadanie ewentualnych stanów zapalnych, grzybicy pochwy oraz bakteryjnego zapalenia pochwy. Jeśli pojawią się takie problemy, to warto je najpierw wyleczyć i dopiero wówczas pomyśleć o posiadaniu potomstwa.
Warto też wykonać USG piersi, które wykluczy istnienie niebezpiecznych guzków. Badanie to jest bardzo ważne wówczas, gdy kobieta wcześniej przyjmowała doustną antykoncepcję hormonalną.

Ponadto niezwykle ważne jest wykonanie badań, które pozwalają wykryć noszenie w sobie wirusa choroby zakaźnej. Dotyczą one przede wszystkim:

– wirusowego zapalenia wątroby typu B
– wirusowego zapalenia wątroby typu C
– toksoplazmozy
– różyczki
– cytomegalii
– wirusa HIV
– oraz kiły.

Wykonanie powyższych bada i otrzymanie wyników wykluczających zajście w ciążę pozwala na spokojne staranie się o dziecka bez jakiegokolwiek ryzyka o stan zdrowia przyszłego dziecka.

Redakcja jakreagowac.pl