Kasjer – na czym polega praca?

Zawód kasjera jest bliski właściwie każdemu z nas. Każdego dnia spotykamy na swojej drodze osoby obsługujące kasy fiskalne w mniejszych i większych punktach sprzedażowych. Czasami wyręczą je kasy samoobsługowe ale i tak konieczny tutaj jest nadzór uprawnionego kasjera. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej specyfice tego zawodu. Pracę na tym stanowisku może właściwie otrzymać każdy z nas. Nie wymaga ona dodatkowych kwalifikacji czy też umiejętności. Wszystkiego można się szybko nauczyć bez większego wysiłku.

Jak wygląda przeciętny dzień z życia w pracy kasjera?

W zależności od rodzaju sklepu, paca kasjera rozpoczyna się o określonych porach. Są to z reguły godziny poranne. Osoba wykonująca tę funkcję, powinna być na stanowisku pracy nieco wcześniej aby przygotować dane miejsce do zakupów. Odbiór dostaw w ciągu dnia odbywa się niekoniecznie o tych samych określonych godzinach. Pieczywo jest oczywiście dowożone z samego rana z kolei inne produkty mogą zostać dostarczone nawet pod koniec zmiany.

Dostawy i obsługa klienta to tylko jedne z obowiązków kasjera. Musi się również zmierzyć z obowiązkiem przygotowywania wystaw produktów. W sieciówkach dostaje on przeważnie instrukcję jak dokładnie ma wyglądać ekspozycja i kiedy powinno się ją zmienić. Dodatkowo zobowiązany jest również odbierać i zgłaszać reklamacje od konsumentów. Powinien robić to z dokładnością, tak aby nie załapać się na oszustwo z drugiej strony.

Ruch w sklepie ma swoje godziny szczytu. Często kasjer ma w ciągu dnia dużo czasu aby odetchnąć. Może wówczas zająć się spokojniejszym zadaniami jak na przykład wykładanie towaru czy też poprawianie go na półce.

Cechy charakteru wyróżniające dobrego kasjera

Cierpliwość i wyrozumiałość to jedne z najważniejszych cech, które powinien posiadać kasjer. Nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli, pojawiają się mniej spokojni klienci, z którymi trzeba sobie poradzić. Czasami jedna problematyczna sytuacja może nas wybić z rytmu ale nikt za nas nie wypełni wyznaczonych obowiązków.

Równie istotną cechą którą powinna posiadać osoba na tym stanowisku jest sumienność i dokładność podczas wykonywania swoich prac. Brak odpowiedniego zorganizowania skutkuje spowolnieniem pracy oraz błędnym zliczeniem produktów czy też gotówki. Praca ta może wydaje się prosta i mało zobowiązująca, ale jeżeli ją olejemy, nie doprowadzi to do niczego dobrego. Klient widząc brak naszej zaradności wybierze inne miejsce na zakupy, przez co nasz dochód będzie niższy. Właściciele sklepów poszukują osób, które dzięki pozytywnemu nastawieniu będą w stanie poradzić sobie z różnego typu nieprzewidywalnymi sytuacjami.

Każdy może mieć słabszy dzień

Nie ma osób, które nie popełniają błędów. Nie da się być w każdej kwestii perfekcjonistą. Warto dążyć do ideału ale oczywiście bez przesady. Wybierając zawód kasjera, na początku może się nam wydawać on pracą jak każda inna. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego jak potrzebne są takie osoby jak oni. Bez odpowiedniej ilości sprzedawców, kolejki w sklepach byłby o wiele dłuższe i zdecydowanie trudniej byłoby odnaleźć dany produkt. Na pewno nie raz zdarzyło się nam mieć problem ze znalezieniem danego produktu i prosiliśmy o pomoc pracownika. Powinniśmy doceniać tego typu funkcję i nie utrudniać jej podczas robienia zakupów.

Niejednemu kasjerowi zdarzy się czasem źle wydać resztę czy też błędnie policzyć dane produkty. Tego typu błędy zdarzają się każdego dnia. Pracując 8 godzin dziennie, pod koniec ciężkiej zmiany łatwo o tego typu pomyłki. Jednego dnia może uda nam się mieć spory utarg na kasie z kolei kolejnego może on być zupełnie mniejszy. To normalne i nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać w tym temacie. Szefostwo powinno być tutaj również wyrozumiałe.

Na jaką wypłatę możemy liczyć na stanowisku kasjera?

Pensja kasjera zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to staż pracy jak i stanowisko jakie udało się osiągnąć. Poza tym znaczenie ma również rodzaj sprzedawanych usług jak i ich ilość. Zaczynając pracę w branży prawdopodobnie będzie to minimalna krajowa plus premia z uzyskanej sprzedaży. Dobre sprawowanie jest zawsze wynagradzane więc zdecydowanie warto się starać.

Kasjer na wyższym stanowisku może otrzymać wbrew pozorom nie małą pensję. W większych sklepach to zarobki między 5 a 7 tysięcy złotych brutto. W zależności od rodzaju sklepu, dochodzą do tego dodatki świąteczne czy też premie związane z większą liczbą sprzedanych produktów.

Szukając pierwszej pracy na stanowisku kasjera powinniśmy uważnie przejrzeć wszystkie oferty pracy które wpadną nam w oko. Warto również zwrócić na tym etapie uwagę na rodzaj produktów, jakie będziemy sprzedawać. Nie każdy nadaje się do sprzedaży kosmetyków czy też samochodów. Jeżeli chcemy dobrze zarobić powinniśmy znaleźć firmę zajmującą się sprzedażą rzeczy, które są nam znane. W ten sposób łatwiej zdobędziemy zaufanie klienta w trakcie rozmowy, więc sprzedaż będzie bardziej sukcesywna.

Redakcja jakreagowac.pl