Kolka u niemowlaka to bardzo bolesna dolegliwość, która spędza sen z powiek niejednego rodzica. Najczęściej pojawia się ona około trzeciego tygodnia życia i zazwyczaj utrzymuje się do około trzeciego miesiąca życia. Jak sobie skutecznie radzić z tą przypadłością i jak skutecznie ulżyć cierpieniu naszego ukochanego maluszka?
Dlaczego występuje kolka u małego dziecka?
Co prawda kolka niemowlęca nie jest poważnym schorzeniem, ale potrafi ona umęczyć nie tylko dziecko, lecz także rodziców. Dolegliwość tak jest bowiem bardzo bolesna i w związku z tym maluszek bardzo często mocno płacze, co martwi wiele troskliwych mam.
Przyczyny występowania kolki u malutkich dzieci nie zostały jednoznacznie zdiagnozowane przez lekarzy.
Najczęściej spotykana teza mówi o tym, że kolka u maluszka wynika przede wszystkim z braku dostosowania jego układu pokarmowego do przyjmowania pokarmu, zarówno naturalnego mleka matki, jak i mleka modyfikowanego.
Występowanie kolki bardzo często jest także związane z nietolerancją przez dziecko laktozy. Wielu lekarzy pediatrii podkreśla także, że kolka może być spowodowana niewłaściwą techniką karmienia. Dochodzi do niej wówczas, gdy wraz z mlekiem do ust dziecka dostaje się zbyt duża ilość powietrza.
Bolesną kolkę może jeszcze bardziej wzmagać wiele bodźców zewnętrznych. Wśród wielu z nich wymienia się stres matki, który to jest bardzo mocno wyczuwany przez małe dziecko. Ponadto dolegliwość ta może być spowodowana nieprawidłowym odżywaniem się matki w okresie karmienia dziecka piersią.
Jakie są istotne objawy kolki niemowlęcej?
Kolka to bardzo uciążliwa dolegliwość, która potrafi mocno umęczyć każde małe dziecko. Co prawda każdy maluszek bardzo często płacze bez przyczyny oraz gdy jest mokry lub głodny, ale nieustający płacz po przewinięciu oraz nakarmieniu może oznaczać, że cierpi on na kolkę.
Podczas występowania kolki brzuszek malucha staję się wzdęty oraz mocno napięty. Ponadto niemowlę podkurcza nóżki do brzuszka oraz pręży się. W tym czasie jest ono także mocno rozdrażnione oraz zazwyczaj ma czerwoną buzię.
Jak skutecznie radzić sobie z kolką niemowlęcą?
Co prawda nie istnieje jakikolwiek magiczny sposób na natychmiastowe ustąpienie tej dolegliwości, ale każdy troskliwy rodzić powinien zrobić wszystko, aby ulżyć w cierpieniu swego maluszka. Podczas ataku kolki matka nigdy nie powinna popadać w panikę, bowiem maluszek natychmiast wyczuwa jej zdenerwowanie i krzyczy jeszcze głośniej.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest utulenie niemowlaka. Matczyna bliskość w tak trudnej dla niego sytuacji jest bowiem bardzo ważna. Warto też zrobić maluszkowi delikatny masaż brzuszka. Czynność tę należy wykonać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zalecane jest także aby ogrzać brzuszek maleństwa rozgrzaną pieluszką.
A żeby skutecznie zapobiegać występowaniu kolki warto zadbać podczas karmienia o używanie odpowiedniego smoczka oraz butelki. W tym celu warto zainwestować w „antykolkowy” – smoczek, który dopuszcza tylko i wyłącznie wymaganą ilość powietrza oraz zakupić odpowiednio wyprofilowaną butelkę.