Mata do akrobatyki – jak wybrać właściwą?

Aby cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i świetnym samopoczuciem, to potrzeba do tego ruchu. Możliwości mamy naprawdę sporo – można zdecydować się zarówno na bieganie, marsze czy jazdę na rowerze lub pozostać przy treningach na sali gimnastycznej. Oczywiście większość aktywności wymaga nie tylko odpowiedniego stroju oraz obuwia, ale również akcesoriów, na przykład na salę treningową może być niezbędna mata do akrobatyki.

Maty do akrobatyki – co to takiego?

Mata do akrobatyki to specjalna podkładka, na której usiądziemy lub położymy się, aby wykonywać konkretne ćwiczenia. Może ona różnić się swoimi właściwościami. Przede wszystkim akcesorium to może odznaczać się inną grubością, szerokością oraz długością – dobieramy je adekwatnie do rodzaju ćwiczeń, jakie będziemy na niej wykonywać. Wszystkie maty do akrobatyki wykonane są ze sztucznych tworzyw, a niektóre z nich mogą być również pompowane – jeśli tego właśnie wymaga rodzaj ćwiczeń, które będziemy na niej wykonywać. Od zewnątrz są one także pokryte specjalną gumą, które sprawia, że mata stabilnie leży na podłodze i nie przesuwa się w czasie ćwiczeń. Ponadto antypoślizgowa warstwa chroni również nasze stopy przed przesuwaniem i ułatwia wykonanie treningu.

Jak dobrać właściwą matę do akrobatyki?

Mata do akrobatyki powinna być dostosowana do rodzaju ćwiczeń, jakie będziemy na niej wykonywać. Jeśli chodzi o długość maty, to w zależności tego, czy ćwiczymy w pozycji siedzącej, czy może leżącej, to jej długość musi pomieścić nasze ciało właśnie takiej pozycji. Warto pod tym względem także rozważyć szerokość maty, choć najpopularniejsze są te w szerokości uniwersalnej. Nieco inaczej przedstawia się sprawa grubości maty do ćwiczeń. Na przykład właśnie do akrobatyki czy pilatesu zaleca się grubszą i bardziej miękką matę, która jest znacznie bardziej komfortowa dla użytkownika. W takich sytuacjach stosuje się więc również dmuchane maty do akrobatyki. Ponadto tego rodzaju akcesoria mogą być także wykorzystywane na zajęciach rehabilitacyjnych z fizjoterapeutami. Cieńsza mata do akrobatyki polecana jest między innymi osobom, które uprawiają jogę – wtedy mamy zapewniony odpowiedni kontakt z podłożem, co w pozycjach jogi ma duże znaczenie. Aby maty te były również komfortowe, to zastosowany materiał jest miękki, a do tego pokryty gumą, aby zapobiegał ślizganiu się w czasie wykonywania ćwiczeń.

Maty do akrobatyki do zadań specjalnych

Bywa, że na macie wykonujemy jeszcze bardziej zaawansowane ćwiczenia, a każdy trening jest naprawdę bardzo intensywny i wymaga zastosowania obciążenia. W takich przypadkach warto poszukać maty, która będzie posiadała jeszcze dodatkowe właściwości, np. będzie jeszcze grubsza, dzięki czemu zapewni świetną amortyzację. Mata do akrobatyki może być także pokryta specjalną warstwą antybakteryjną lub nawet wodoodporną. Jeśli ćwiczymy w domu, to warto także sprawdzić, czy nasza mata zapewnia dobrą akustykę, co na pewno docenią sąsiedzi. Tak więc wybór maty warto dobrze przemyśleć i przede wszystkim dostosować ją do naszego treningu.

Redakcja jakreagowac.pl