Tutaj jesteś

Nerwowość w ciąży

15 lipca 2020 Dziecko

Ciąża i połóg na pewno nie należą do łatwych okresów w życiu kobiecym. Jednakże w znaczącej większości przypadków jest to stan, którego wyczekuje się z niecierpliwością. Dzieci są bowiem nieodłącznym elementem życia, jakie budują dla siebie ludzie dorośli. I choć każda kobieta zapewne zdaje sobie sprawę, że ciąża i nadchodzące po niej miesiące nie będą należały do najłatwiejszych, to rzadko która naprawdę rozumie jak wiele zmian zachodzi w tym okresie.

Zmiany te natomiast dotyczą wszystkiego

Praktycznie każdy aspekt działania organizmu kobiety zmienia się już od pierwszych dni po zapłodnieniu. Zmiany te mogą być mniejsze lub większe, jednakże wszystkie na celu mają zapewnienie, że rozwijający się w kobiecie zarodek ma zapewnione warunki do tego, aby jego rozwój kontynuował się w prawidłowy sposób. Za zmiany w organizmie odpowiadają przede wszystkim hormony, czyli substancje, które służą do tego aby kontrolować przebieg wszystkich procesów fizjologicznych. Podczas ciąży, wydzielanie hormonów płciowych staje się znacznie bardziej intensywne i to one grają główną rolę w tym, aby przygotować organizm zarówno na dalszy przebieg ciąży, jak i na poród i nadchodzący po nim połóg. Jednakże układ hormonalny sam w sobie działa w specyficzny sposób. Otóż wszystkie hormony które wchodzą w jego skład zazwyczaj regulują siebie nawzajem. Dotyczy to nie tylko poszczególnych grup hormonalnych, tylko wszystkich hormonów w organizmie. Dlatego też hormony ciążowe mogą wpływać także na hormony regulujące zupełnie inne, niezwiązane z układem rozrodczym procesy. W ciąży stan ten jest znacznie bardziej intensywny. Między innymi to właśnie to sprawia, że w trakcie ciąży najbardziej ucierpieć może psychika kobieca. Warto bowiem pamiętać, że nastrój każdego człowieka zależy od równowagi chemicznej w jego umyśle. Odpowiednia kombinacja hormonów wpływa na każdą emocję. Gdy jeden z nich jest wytrącony z tej naturalnej równowagi, widać tego skutki bardzo wyraźnie w tym jak ktoś się zachowuje.

Żadna z nas tego nie unikie

Nerwowość w ciąży jest zatem stanem, który doświadcza praktycznie każda kobieta oczekująca na swoje dziecko. Stopień intensywności jest kwestią indywidualną i zazwyczaj wynika z tego jaki ktoś ma temperament na co dzień i jak reaguje na stres i nerwy. W skrajnych przypadkach nerwowość w ciąży może być powodem dla którego kobiety mają poważne problemy, aby dotrzymać do terminu rozwiązania. Poza naturalnymi mechanizmami, które wpływają na to, że zdrowie psychiczne kobiety w tym okresie jest szczególnie narażone na bodźce stresowe, dochodzą jeszcze dolegliwości czysto fizyczne. Każda kobieta w zaawansowanej ciąży jest po prostu zmęczona tym, że nosi w sobie dziecko, którego waga sięga już paru kilogramów. Zatem nerwowość w ciąży jest nie tylko czymś, co można przewidzieć z powodu burzy hormonalnej jaka panuje w organizmie kobiety, ale także ponieważ sama ciąża nie jest stanem łatwym do zniesienia i powoduje wiele dyskomfortu. Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest aby o tym pamiętać i zapewnić kobiecie jak najwięcej wsparcia. Na pewno to doceni.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najlepsze wielkanocne produkty dla dzieci