Tutaj jesteś

Picie kawy w ciąży – Można czy nie?

4 kwietnia 2024 Zdrowie picie kawy w ciąży

Temat picia kawy w trakcie ciąży pozostaje przedmiotem debaty wśród lekarzy i specjalistów. Istnieje wiele różnych opinii na ten temat. Niemniej jednak, wiele badań sugeruje, że umiarkowane spożycie kofeiny, ograniczone do około 200 mg dziennie (co odpowiada jednej lub dwóm filiżankom kawy dziennie), prawdopodobnie nie zwiększa ryzyka powikłań ciąży ani nie powoduje szkody dla dziecka. Pomimo że umiarkowane spożycie kofeiny nie jest zazwyczaj uważane za szkodliwe, nadmiar może być niebezpieczny, dlatego ważne jest monitorowanie całkowitego spożycia kofeiny z różnych źródeł.

Zobacz również: Ciąża. Jak rozpoznać jej objawy?

W tym artykule dowiesz się:

  • Jaką ilość kofeiny może przyjąć kobieta w ciąży.
  • Bezkofeinowa alternatywa dla kawy.

Jaka ilość kofeiny jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?

Według brytyjskiej organizacji National Health Service (NHS), zalecane jest, aby kobiety w ciąży ograniczały spożycie kofeiny do nie więcej niż 200 mg dziennie. Odpowiada to około 2 filiżankom kawy. Zgodne jest to z ogólnymi zaleceniami wielu instytucji medycznych, w tym Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów (ACOG), które również zalecają ograniczenie kofeiny do 200 mg dziennie.

Różne warunki zdrowotne mogą spowodować, że kobieta w większym stopniu będzie musiała ograniczyć a nawet całkowicie zrezygnować z kofeiny. Na przykład, jeśli kobieta choruje na nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Ponadto, należy także wziąć pod uwagę inne źródła kofeiny spożywane w diecie, takie jak herbata, napoje energetyczne czy czekolada.

Przed podjęciem decyzji o spożyciu kofeiny w ciąży zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą ds. zdrowia, aby uzyskać spersonalizowane zalecenia. Konsultacja z lekarzem pozwala na uwzględnienie indywidualnych potrzeb i ryzyka zdrowotnego danej kobiety w ciąży. Na podstawie tej oceny lekarz może doradzić, czy spożycie kofeiny jest bezpieczne, czy też należy ograniczyć ilość spożywanej kofeiny lub całkowicie z niej zrezygnować.

kofeina w ciąży

Bezkofeinowe alternatywy dla kawy

Istnieje wiele alternatyw dla kawy, które nie będą zawierały w swoim składzie kofeiny. Jest to bezpieczniejsze dla kobiet, które spodziewają się dziecka, a często nie odbiegają bardzo od oryginalnej kawy. 

  • Najlepszym przykładem jest kawa bezkofeinowa. Dostępna jest ona w prawie wszystkich sklepach spożywczych i kawiarniach. Smakiem bardzo przypomina zwykłą kawę, zawiera jednak minimalna ilość kofeiny (2-5 mg na filiżankę standardowej kawy).
  • Inną alternatywą jest kawa zbożowa. Zrobiona jest ona z prażonych ziaren zbóż takich jak: żyta, jęczmienia lub orkiszu. Mają one bogaty smak, który przypomina smak kawy oraz nie zawierają w sobie kofeiny.
  • Kawa z cykorii – Jest to napój, który jest alternatywą dla tradycyjnej kawy i jest przygotowywany z sproszkowanych korzeni cykorii. Ma smak podobny do kawy, ale jest bezkofeinowy i często jest wybierany przez osoby unikające kofeiny lub poszukujące alternatywy dla kawy.
  • Złote mleko – Jest to napój, który jest przygotowywany z mleka (często roślinnego, takiego jak mleko migdałowe, kokosowe lub sojowe), kurkumy oraz różnych przypraw, takich jak pieprz czarny, imbir i cynamon.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Psychoterapeuta w Warszawie