Pierwsze biurko dla dziecka – jak wybrać

Zakup biurka dla dziecka wydaje się czymś stosunkowo prostym i mało skomplikowanym. Jeśli jednak chcemy, aby nasze dziecko mogło naprawdę wygodnie się przy nim uczyć, a czas spędzany na nauce nie był dla niego męczący, trzeba odpowiednio podejść do wyboru tego mebla. Przypadkowe decyzje mogą się zemścić tym, że biurko okaże się mało funkcjonalne, nieergonomiczne, a korzystanie z niego będzie wiązać się ze stresem i zmęczeniem. Jak tego uniknąć?

Optymalna wysokość biurka dla dziecka

Jaką wysokość powinno mieć biurko dla dziecka? Optymalna wysokość mieści się w przedziale 55 do 75 cm. Coraz więcej producentów wyposaża swoje biurka w mechanizm do regulacji wysokości. Pozwala to rosnąć biurku wraz z tym jak rośnie nasze dziecko. Mimo iż taki mebel jest w zakupie droższy niż standardowe biurko, to naszym zdaniem warto w nie zainwestować. Zakup kolejnego biurka będzie mógł nastąpić nawet po 5 do 7 latach, jest to zatem inwestycja na długi czas do przodu.

Wymiar blatu

To co decyduje o wygodzie użytkowania biurka to wymiar blatu. Jakie rozmiary sprawdzają się najlepiej? Minimum to 120×60 cm. Jeśli jednak pokój dziecka na to pozwala, zawsze warto postawić na większy blat, nawet długości 150 cm. Im większy jest blat roboczy, tym więcej potrzebnych rzeczy może się na nim znaleźć. Może to na przykład być monitor komputera lub drukarka.

Z czego powinno być wykonane biurko?

Dziś nie mamy zbyt wielu możliwości jeśli chodzi o wybór materiałów, z których produkuje się biurka dla dzieci. W zdecydowanej większości przypadków jest to płyta meblowa w dużym wyborze oklein. Pozwala to tworzyć meble stosunkowo tanio, jednak nie są one tak solidne jak biura z litego drewna. Ciekawą propozycją są biurka na metalowych stelażach. Charakteryzuje je nowoczesny wygląd, a także bardzo duża wytrzymałość. Takie biurka są również bardzo stabilne, a co za tym idzie przenosić mogą duże obciążenia. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zamówić biurko z litego drewna. Tu pewną przeszkodą może okazać się cena, sięgająca nawet 2 tysięcy złotych. Jednak i taki wydatek nie jest dużym problemem, kiedy za rogiem czeka szybka gotówka na dowolny cel.

Biurko i fotel – niezbędne połączenie

Samo biurko to jednak zbyt mało, aby móc na nim wygodnie pracować. Niezbędny również jest fotel obrotowy. Powinien on mieć regulację wysokości siedziska i oparcia, kąta pochylenia oparcia, zagłówek i podłokietniki – także podnoszone i opuszczane. Dzięki dobrze dopasowanemu kompletowi fotel i biurko, dziecko o każdym wzroście będzie mogło przy nim wygodnie i bezpiecznie pracować. Jak dużo pieniędzy trzeba sobie odłożyć na taki zestaw? Szukając czegoś w nie najwyższej cenie i dobrej jakości, biurko powinno się nam udać kupić już za 400 złotych, natomiast fotel w cenie 200 do 250 złotych. Takie meble na pewno wystarczą dziecku na kilka kolejnych lat, zapewniając duży poziom zadowolenia z ich codziennego korzystania. Kiedy dziecko już z nich wyrośnie, meble można sprzedać jako używane, odzyskując z nich część pieniędzy na nowe biurko.

Redakcja jakreagowac.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.