Tutaj jesteś

Sposoby na kolkę u niemowlaka. Jak ulżyć maluszkowi?

17 lutego 2021 Dziecko Sposoby na kolkę u niemowlaka

Kolka u dziecka – choć jest typową niemowlęcą dolegliwością – budzi strach i niepokój wielu rodziców. Powodem jest trudny do ukojenia płacz, który chwyta za serce i skłania do poszukiwania rozwiązań przynoszących ulgę maluchowi. Poznaj sprawdzone sposoby na kolkę.

Kolka u dziecka jest dolegliwością powszechnie znaną. Pojawia się najczęściej między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia niemowlęcia. Wśród jej typowych objawów wymienić można m.in. długotrwały płacz, prężenie się i napinanie brzucha.

Kolka u dziecka – skąd się bierze?

Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn powstawania kolki jelitowej u niemowląt. Istnieją jednak przypuszczenia, że ta dolegliwość ma związek z niedojrzałością układu pokarmowego, nietolerancją białka mleka krowiego, zmianą mikrobioty jelitowej.

Mając na uwadze powyższe aspekty, trudno wskazać metody pozwalające na całkowite wyeliminowanie tego problemu. Dlatego mówi się wyłącznie o sposobach łagodzenia objawów kolki jelitowej.

Jak złagodzić atak kolki u dziecka?

Trudno będzie ci zapobiec powstawaniu kolki jelitowej, ponieważ jej przyczyna nie jest do końca znana. Możesz jedynie złagodzić dolegliwości, aby przynieść ulgę maluchowi w tym trudnym czasie.

  • Zadbaj o odpowiednią technikę karmienia

Przypuszcza się, że atak kolki u dziecka może spowodować powietrze połykane w nadmiarze podczas karmienia piersią. Dlatego warto zadbać o odpowiednią technikę podawania piersi. Oznacza to, że usta niemowlęcia powinny być szeroko otwarte – tak, aby objęły większą część otoczki. Dolna warga musi być wywinięta na zewnątrz.

  • Przygotuj ciepły kompres

Ciepło przyczynia się do rozluźnienia mięśni, dlatego warto zastosować ciepły kompres. W tej roli dobrze sprawdzi się termofor wypełniony wodą w odpowiedniej temperaturze. Jeśli nie posiadasz takiego gadżetu, wystarczy ciepła pieluszka przyłożona do brzucha.

  • Wykonaj delikatny masaż brzucha

Delikatne ruchy masujące mogą przyczynić się do rozluźnienia mięśni, dzięki czemu maluch może poczuć ulgę. Warto regularnie kłaść pociechę na brzuchu – to również pomaga.

Zmiana diety mamy karmiącej piersią – czy to konieczne?

Kolkę u dziecka często łączy się z dietą mamy karmiącej. Mowa głównie o spożywaniu przez nią produktów wzdymających, np. brokułów, kapusty, kalafiora. Warto jednak mieć świadomość, że mleko produkowane jest z krwi, a nie z treści żołądkowej. Dlatego jadłospis kobiety karmiącej nie ma większego znaczenia przy powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości u niemowlęcia.

Z tego powodu w większości przypadków nie ma potrzeby stosowania specjalnych diet. Wyjątek stanowi sytuacja, w której istnieje podejrzenie nietolerancji białka mleka krowiego. Wówczas dietę eliminacyjną należy prowadzić tylko pod kontrolą lekarza. Należy przy tym pamiętać, że alergiczne podłoże kolki dotyczy wyłącznie 1% niemowląt karmionych piersią.

Pamiętaj! Kolka u dziecka jest stanem przejściowym – mija samoistnie w miarę dojrzewania układu pokarmowego. Taka dolegliwości na pewno nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią, dlatego nie rezygnuj z podawania maluchowi naturalnego pokarmu.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najlepsza wanienka dla dziecka