Tutaj jesteś

Wpływ telewizji na rozwój dziecka

29 września 2020 Dziecko

W dzisiejszych czasach to telewizja i internet w dużej mierze wychowują nasze dzieci. Dla młodych widzów taka forma spędzania wolnego czasu staje się czymś całkowicie naturalnym i często wypiera tradycyjne aktywności takie jak czytanie książek, wielogodzinne spacery i zabawy z rówieśnikami czy zwyczaje przebywanie w gronie najbliższych. Nie podlega dyskusji, że szklany ekran ma duże znaczenie w codziennym życiu i dojrzewaniu dzieci, ale z czym konkretnie wiążą się wielogodzinne seanse? Czy powinniśmy się martwić, a może jednak coś dobrego wynika z nowej ery i technologia urozmaica dzieciństwo najmłodszych? Oto kilka faktów o tym jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka.

Telewizja a rozwój dziecka

1. Osoby wystawione na długą ekspozycję na programy telewizyjne mają tendencję do utraty zainteresowania światem, których ich otacza. Oczywiście mowa tu o kilku/kilkunastogodzinnym przeglądaniu kanałów, godzina czy dwie dziennie nie stanowią w tym temacie zagrożenia. Jednak dzieci, które regularnie wybierają bajkę na swoim ulubionym kanale zamiast wyjścia na dwór czy rozwijającej intelektualnie zabawy często mają problemy z koncentracją, poluźniają się więzi społeczne i związane z nimi umiejętności, dodatkowo nie mają szansy na rozwój manualny, który wykształca się poprzez praktykę. Często rodziny, w których najmłodsi są zaniedbywani, a telewizja pełni rolę wypełniacza czasu wykazują mniejsze zdolności intelektualne, nie potrafią skupić się na powierzonych czynnościach tak jak dzieci z urozmaiconym czasem wolnym.

2. Dzieci spędzające czas przed monitorem mogą wykazywać zachowania przepełnione agresją, w dorosłym życiu nie potrafią dostosować się do norm społecznych mając problemy z wyładowaniem swoich emocji w sposób naturalny dla zdrowej osoby. Fakt ten nie dziwi z prostej przyczyny- poza programami dostosowanymi do kategorii wiekowej, sporo treści dostępnych na wyciągnięcie ręki w telewizji nie tylko nie przekazuje wartości takich jak szacunek, dobro i empatia, ale wręcz gloryfikuje przemoc. Ma to największy udział w popularnych grach komputerowych, ale także filmach i serialach. Dlatego bardzo ważny jest monitoring tego co nasze dziecko robi w wolnym czasie, rozmowy o różnych zachowaniach, które wzbudzają nasz niepokój, ale przede wszystkim unikanie ekspozycji na nieodpowiednie dla dziecka treści.

Telewizja a choroby

Młode osoby, dla których siedzenie na kanapie jest najwyższą formą przyjemności są zdecydowanie bardziej narażeni na otyłość, choroby krążenia, ich poziom cholesterolu we krwi może przewyższać dopuszczalną normę. A to tylko niektóre z dolegliwości fizycznych, z którymi borykają się dzieci nie otrzymujące odpowiedniej dawki zajęć fizycznych. Do tego dochodzą także wady kręgosłupa, postawy czy wzroku. Nikomu nie trzeba uzmysławiać, że wczesne lata naszego dzieciństwa warunkują nasze przyszłe życie, zarówno na tle fizycznym jak i emocjonalnym, a przebywanie przed telewizorem i zajadanie się chipsami nie pomaga w prawidłowym rozwoju.

Oczywiście poza wadami telewizji jest również sporo plusów takich jak np. nauka języka obcego w przypadku programów zagranicznych czy wartości pokazywane w niektórych bajkach i kanałach edukacyjnych. W umiarze telewizja może się okazać wartościowym sposobem edukacji, wszystko wymaga jednak zdrowego rozsądku.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nawyki żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym