Wszystko, co musisz wiedzieć o maseczkach jednorazowych

Ze względu na obecną sytuację na świecie maseczki to rzecz obowiązkowa w wielu miejscach publicznych. Chcąc nie chcąc, trzeba je nosić, gdyż funkcjonowanie bez nich jest dość mocno ograniczone. Co zatem musisz wiedzieć o maseczkach?

Maseczki jednorazowe – czy warto?

Maseczki ochronne to podstawowe produkty ochrony osobistej, dzięki którym możesz zabezpieczyć się przed wszelkimi drobnoustrojami. Maseczki jednorazowe to świetne rozwiązanie dla osób często przebywających poza domem. Opakowanie takich maseczek wcale nie jest drogie, dlatego bez większego wydatku możesz zapewnić sobie maseczki nawet na dłuższy czas. Maseczki jednorazowe są na tyle poręczne, że można je trzymać w schowku samochodu, plecaku, torebce, kieszeni i wielu innych miejscach.

Rodzaje maseczek jednorazowych

Ze względu na zastosowanie maseczki jednorazowe można podzielić na dwie główne grupy. Należą do nich:

  • Maseczki jednorazowe medyczne – wykorzystywane przede wszystkim w placówkach medycznych, takich jak szpitale, przychodnie, sale operacyjne. Maseczki takie ze względu na swoją budowę zapewniają bardzo dobrą ochronę i filtrację oraz skutecznie uniemożliwiają przedostawanie się zakaźnych cząsteczek na zewnątrz.
  • Maseczki jednorazowe ochronne – w porównaniu do najwyższego poziomu filtracji o wartościach przekraczających 95%, którymi charakteryzują się maseczki medyczne, ten rodzaj maseczek zapewnia około 70% skuteczności filtracji. Przeznaczone są one głównie dla osób chorych lub z podejrzeniem choroby, które zabezpieczą zaraźliwe cząsteczki przed wydostaniem się na zewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu w łatwy sposób można ochronić wszystkie osoby w pobliżu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maseczek jednorazowych?

Jeśli planujesz zakup maseczek jednorazowych, warto zastanowić się nad kilkoma najważniejszymi aspektami. Maseczki jednorazowe powinny charakteryzować się:

  • kilkuwarstwowym włóknem, które zapewni odpowiednią ochronę,
  • drutem nosowym, który ułatwi dopasowanie maseczki do twarzy,
  • odpowiednich rozmiarów gumkami, które umożliwiają założenie maseczki na twarz.

Jak poprawnie nosić maseczkę?

Na ulicach łatwo zauważyć, że wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak właściwie powinno nosić się maseczkę. Przede wszystkim przed założeniem maseczki należy umyć i zdezynfekować ręce. Maseczka powinna dokładnie przylegać do twarzy, aby nie pozostawić żadnych luźnych miejsc, przez które mogłoby się dostawać powietrze. Należy również pamiętać, że maseczka jednorazowa powinna zakrywać nie tylko usta, ale także nos.

Redakcja jakreagowac.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.