Tutaj jesteś

Wychowywanie dzieci

21 sierpnia 2020 Dziecko

Każda rodzina ma swój własny styl wychowawczy, który oddziałuje na psychikę dziecka.
Styl wychowawczy może być autokratyczny, gdzie rodzice dystansują się od dziecka. Kontaktują się z nim w sposób formalny, chłodny. Nie interesują się jego potrzebami psychospołecznymi, zainteresowaniami, pragnieniami. Wydają tylko polecenia, rozkazy i nakazy, nie tolerując żadnych form sprzeciwu. Nie dopuszczają dziecka do decydowania w żadnej rodzinnej sprawie, a najważniejszy w domu głos ma ojciec. Dziecko z takiej rodziny może być albo bardzo uległe, albo będzie się buntować wobec innych, a w przypadku braku kontroli rodziców będzie łamać normy i zakazy, które obowiązują.

Wychowywanie dzieci – jakie są rodzaje?

Styl wychowania demokratyczny jest odbierany jako najkorzystniejszy dla dziecka. Bierze ono udział w życiu rodziny, omawiając i dyskutując czy planując wspólne życie rodzinne. Nie ma tu kar, a wszelkie wykroczenia są dziecku tłumaczone i objaśniane. Na pierwszym miejscu są ambicje i uczucia dzieci. Są one zachęcane do samodzielnego rozwoju, myślenia.
Styl wychowawczy liberalny to tak naprawdę pozostawienie dziecka samemu sobie. Dziecko nie jest kontrolowane przez rodziców, nie wnikają też oni w jego sprawy. Ma taki zakres obowiązków, na który sam się zgodził. Przypomina to pod pewnymi względami wychowywanie niekonsekwentne, które polega na ingerowaniu w sprawy dziecka i w jego zachowanie wyłącznie od przypadku do przypadku. Takie dziecko kieruje rodzicami, posiadając ogrom nadmiernej swobody i przywilejów. Dzieci te mają co prawda duże poczucie własnej wartości, ale przeważnie wyrastają na ludzi egoistycznych, bez równowagi wewnętrznej, z brakiem odporności i bez hamulców moralnych.

Bez kar i nagród?

Wychowanie bez kar i nagród to błędne koło dla rodziców. Dzieci są pod ogromną presją, bo nigdy tak do końca nie zdają sobie sprawy z tego co dobre a co złe, czy co powinny, a czego nie.
Natomiast wychowywanie z nagrodami i karami jest o wiele łatwiejsze. Rodzic dając karę myśli, że karząc dziecko za coś, nauczy go pożądanej czynności, a jego autorytet pozostaje niezachwiany. Jednak kara może pojawić się wtedy, kiedy rodzic nie bardzo wie jak ma się zachować w danej sytuacji, bije się z myślami czy jeśli odpuści dalej będzie dziecko się go słuchać czy też nie. Rodzice grają wtedy na najprostszych uczuciach.

Obiecanie nagrody sprawia, że następuje poprawa zachowania, zamiana płaczu w śmiech, a smutku w radość. Rodzice stosują nagrody wtedy, kiedy nie wiedzą jak inaczej zmotywować dziecko, kiedy nie znają innych metod, a swój model wychowawczy wzorują na innych. Dając nagrody chcą także dowartościować swoje dziecko i nauczyć go tego, że za wykonanie dobrze jakiejś pracy czekają same profity. Dzieci jednak po pewnym czasie czuja ogromną presję, są napięte i zdenerwowane. mają problemy z nauką, żyją w ciągłym stresie. Zdarzają się momenty, kiedy w takich sytuacjach dziecku puszczają nerwy i chce odreagować, dlatego zaczyna się zachowywać coraz gorzej i bardziej agresywnie. Tak więc nagrody odnoszą odwrotny skutek od pożądanego.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?