Wypadanie włosów po COVID-19 – co robić?

W ostatnim czasie w Internecie można spotkać wiele wątków dotyczących nadmiernego wypadania włosów u ozdrowieńców COVID-19. Zrozpaczone osoby borykające się z tym problemem często próbują masy domowych sposobów, aby zatrzymać utratę włosów. Jednak nic nie pomaga. A więc jak poradzić sobie z tym problemem, który dotyka około jedną trzecią osób po przebyciu COVID-19 ? 

Co osłabia cebulki włosa? 

Głównym czynnikiem osłabiającym cebulki włosowe jest osłabienie układu odpornościowego, ale także stres, gorączka, przyjmowanie leków czy niedobory witamin i minerałów wywołany chorobą. Należy przede wszystkim pamiętać, że każdy włos ma określoną żywotność. Szacuje się, że każdego dnia tracimy około 100 włosów, co jest czynnikiem normalnym dla każdego z nas. U osób po przebyciu choroby obserwuje się stratę miedzy 200 a 300 włosów na dobę.

Stres i gorączka wywołane przez COVID-19 osłabia nie tylko nasz organizm, ale także nasze włosy. Można by zadać sobie pytanie, jaki wpływ na włosy ma wirus atakujący układ oddechowy? Należy jednak pamiętać, że atakuje on przede wszystkim system immunologiczny, regulujący wszystkie procesy w naszym organizmie. Mieszek włosowy jest najmniejszym i najwrażliwszym organem, jakim dysponuje ludzkie działo. Każdego rodzaju infekcja wywołana w naszym organizmie staje się olbrzymim stresem dla mieszka włosowego, który zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie oraz dalszy wzrost, powodując w jego strukturze trwałe i nieodwracalne uszkodzenia skutkujące jego wypadnięciem. 

Wypadanie włosów – przyczyny

Infekcja wywołane koronawirusem wiążą się z wystąpieniem wysokiej gorączki u zainfekowanych. Podwyższona temperatura ciała skutkuje dysfunkcją w obszarze mieszka włosowego, którego następstwem jest wcześniejsze wypadnięcie włosa, niż wskazywałby na to jego cykl życiowy. 

Podczas choroby zażywamy zazwyczaj duże ilości leków niesterydowych mających na celu obniżenie temperatury, który w znaczny sposób osłabiają nie tylko nasz organizm, ale i włosy, powodując zmiany w strukturze włosa, a także mieszka włosowego. 

Podczas długotrwałego zażywania wszelkich leków zarówno przeciwgorączkowych, jak i przeciwzakrzepowych stosowanym, aby uniknąć zatorom w obrębie płuc w czasie infekcji, nasz organizm ulega tzw. wyjałowieniu. Brakuje mu bowiem podstawowych składników odżywczych. Przyczynia się do tego także brak apetytu, skutkujący obniżeniem zawartości mikro i makroelementów w naszym organizmie, które są niezbędne nie tylko w procesie regeneracji organizmu, ale także mieszków włosowych.

Przyczyną utraty włosów podczas infekcji może być także nasilenie objawów innych dolegliwości np. łojotokowego zapalenia skóry głowy, którego jednym z czynników powstawania jest nadmierny stres.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów po COVID-19 ? 

Bez wątpienia trzeba wyeliminować ze swojego życia stres, aby sens miało wdrożenie terapii mającej na celu odbudowę mieszków włosowych. Ważnym także będzie suplementowanie się, mające na celu  uzupełnić braki substancji powodujących wzmocnienie włosów oraz przyśpieszające proces ich wzrostu.

Warto także, udać się do gabinetu trychologicznego, gdzie specjalista przeprowadzi szczegółową konsultację oraz badania przy użyciu np. TRICHOSKOPU, czyli specjalistycznego przyrządu medyczny służący do przeprowadzania szczegółowego badania i analizy włosa. Dzięki temu trycholog będzie w stanie dobrać najlepszą i najbardziej efektywną metodę terapii. 

Trycholog na wypadanie włosów

W tym przypadku sprawdzą się zarówno podstawowe zabiegi higienizacji oraz zabiegi oczyszczające skórę głowy, dzięki którym mieszki włosowe zostaną pobudzone, jak i dotlenione co będzie skutkowało ich lepszym wzrostem. Idealnymi zabiegami dedykowanym do tej przypadłości jest także infuzja tlenowa, dermapen, mezoterapia igłowa lub peptydowa kuracja Dr. CYJ. Zabiegi te pozwolą na dostarczenie mieszkom włosowym niezbędnych substancji wzmacniających, odbudowujących oraz odżywiających włosy. Są to idealne stymulatory pobudzające włosy do ponownego wzrostu oraz wzmocnienia ich struktury, co za tym idzie, zapobiegają one nadmiernemu ich wypadaniu. 

Wszystkie te zabiegi znajdziesz w ofercie gabinetu trychologicznego Hair Clinic w Gdańsku, gdzie specjaliści opracują dla Ciebie dedykowaną Twoim potrzebom terapię mającą na celu przywrócenie włosom zdrowego i pięknego wyglądu. 

Redakcja jakreagowac.pl