Tutaj jesteś

Na czym polega arteterapia?

26 kwietnia 2024 Lifestyle Na czym polega arteterapia

W ciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat nastąpił prawdziwy rozkwit różnych form i metod terapeutycznych. Jedną z takich form jest arteterapia, czyli terapia sztuką. Na czym dokładnie polega i jakie korzyści może przynieść?

Arteterapia – co to jest?

Sam termin arteterapia pochodzi od łacińskiego słowa arte (czyli wykonanie czegoś doskonale), pochodzącego z kolei od słowa ars (sztuka). Drugi człon słowa, czyli terapia, pochodzi natomiast od greckiego therapeuein, czyli opiekować się (a w szerszym znaczeniu – leczyć). Tym samym arteterapia to terapia przez sztukę, przy czym mowa tutaj zarówno o sztukach plastycznych czy muzyce, jak i np.: teatrze, kinie czy tańcu.

To, co warto zaznaczyć, to fakt, że arteterapia jest świetną formą terapii zarówno dla osób całkowicie zdrowych (którym zależy na przykład na odstresowaniu się i znalezieniu sposobu na głębszy relaks) jak i chorych, zmagających się np. z chorobami psychosomatycznymi czy zaburzeniami psychicznymi. Arteterapia może wpłynąć pozytywnie również na osoby leczące uzależnienia.

Funkcje i rodzaje arteterapii

Można wyróżnić trzy podstawowe funkcje arteterapii:

– korekcyjna,

– edukacyjna,

– rekreacyjna.

W przypadku funkcji korekcyjnej chodzi o możliwość odzyskania równowagi psychicznej i rozładowania frustracji, jak i ułatwienia komunikacji z innymi ludźmi czy budowanie nieco innego, bardziej pozytywnego obrazu świata. Od strony edukacyjnej arteterapia pozwala na zdobycie nowych umiejętności i poszerzenie wiedzy; od strony rekreacyjnej natomiast umożliwia spędzenie czasu w przyjemny sposób.

Jednocześnie można też wyróżnić kilka rodzajów arteterapii:

– muzykoterapię,

– choreoterapię,

– filmoterapię,

– bajkoterapię,

– terapię poprzez sztuki plastyczne (rysowanie, malarstwo, rzeźbę, ceramikę itd.).

Jakie są korzyści z uczęszczania na arteterapię?

Uczestnicy arteterapii mają szansę nie tylko na rozwój predyspozycji artystycznych (co również jest istotne), ale też mogą usprawniać swoje procesy poznawcze, co jest nieocenione w przypadku osób starszych. Arteterapia świetnie wzmacnia zdolności postrzegania, koncentracji, obserwacji, jak i identyfikowania, różnicowania czy naśladownictwa.

Należy też pamiętać, że arteterapia może być świetnym rozwiązaniem dla osób mających problem z małą motoryką, a także dla osób z rozwiniętymi niepełnosprawnościami. Oprócz tego uczestnicy arteterapii mają możliwość rozwinięcia swoich umiejętności komunikacyjnych; arteterapia może też odgrywać ogromną rolę w socjalizacji.

Arteterapia studia podyplomowe

Aby móc prowadzić arteterapię, należy posiadać odpowiednie kompetencje. Potrzebną wiedzę i umiejętności można zdobyć m.in. na studiach podyplomowych. Dobrym przykładem jest kierunek Arteterapia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW 

Arteterapia studia podyplomowe

W trakcie nauki uczestnicy poznają metody i techniki arteterapii, i uczą się ich stosowania w pracy zarówno z osobami zdrowymi, jak i zmagającymi się z różnymi schorzeniami i dysfunkcjami. Podczas studiów podyplomowych na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW na kierunku arteterapia uczestnicy zdobywają również wiedzę i umiejętności praktyczne w obszarze arteterapii. Mowa zarówno o plastykoterapii, jak i biblioterapii, działaniach teatralnych, muzykoterapii czy choreoterapii. Osoby, które podejmą studia podyplomowe na tym kierunku, będą też wiedziały, jak pracować z dziećmi i młodzieżą, a jak z osobami dorosłymi czy seniorami.

Studia podyplomowe na kierunku arteterapia mogą podjąć wszystkie osoby, które ukończyły co najmniej studia I stopnia i są zainteresowane problematyką sztuki i jej miejsca w życiu człowieka, a także które chcą pomagać innym właśnie poprzez prowadzenie arteterapii. Absolwenci mogą zarówno otworzyć własną działalność, jak i szukać zatrudnienia w różnego rodzaju ośrodkach i domach kultury.

Artykuł sponsorowany

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?