Na głowie zdrowego człowieka znajduje się od 100 do 140 tysięcy włosów. Liczba ta zależna jest od koloru i grubości włosa. Włosów grubszych i ciemniejszych jest stosunkowo mniej. Gęste, lśniące i zdrowe stanowią ozdobę zarówno męskich jak i kobiecych głów. Mając zdrowe i piękne włosy nie zastanawiamy się nad cyklami ich rozwoju. Po prostu sobie rosną a my od czasu do czasu odwiedzamy salony fryzjerskie. Ale wzrost włosa ma swoje cykle.
Fazy rozwoju włosa
Pierwszym z nich jest anagen – to faza wzrostu włosa trwająca od dwóch do nawet sześciu lat. U młodych i zdrowych osób w tej fazie może znajdować się ok 80% włosów. Drugim naturalnym cyklem jest katagen czyli faza przejściowa, w której włos szykuje się do obumarcia. Ta faza trwa bardzo krótko, bo ok. dwóch do trzech tygodni.
Ostatnia faza to telogen – jest to czas odpoczynku mieszka włosowego trwający od dwóch do nawet sześciu miesięcy. W tej fazie włos słabnie, przestaje rosnąć i ostatecznie wypada, a mieszek włosowy odpoczywa przed kolejnym pojawieniem się włosa. W fazie telogenu jednocześnie powinien znajdować się niewielki procent naszych włosów.
Zdarza się jednak, że w fazie telogenowej znajduje się o wiele więcej włosów, czasem nawet 60-80%, co powoduje widoczne przerzedzenia i prześwity całej głowie. Co ciekawe łysienie telogenowe dotyczy przeważnie kobiet. Dobra wiadomość jest taka, że przy tym rodzaju łysienia, mieszek nie ulega uszkodzeniu czy zanikowi zatem może być odwracalne po usunięciu jego przyczyn. Dowiedz się jak odpowiednio pielęgnować włosy na https://e-damskietorebki.pl/.
Jakie są najczęstsze przyczyny?
Zaburzenia gospodarki hormonalnej np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, przyjmowanie leków hormonalnych np. antykoncepcyjnych bądź ich odstawienie. Duże znaczenie ma także stosowana dieta – nieodpowiedni sposób odżywania, czy nagły duży spadek masy ciała, które mogą spowodować niedobory np. żelaza, cynku lub witamin z grupy B. Kolejną znaczącą przyczyną wpływającą na stan włosów jest stres. Stany przewlekłego napięcia emocjonalnego, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem dnia codziennego mogą być przyczyną problemów z włosami. Wtedy trzeba przemyśleć zmianę stylu życia. Najważniejszym krokiem jest wizyta u lekarza dermatologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia, przyjmowanych leków, trybu życia oraz zleci odpowiednie badania.
Łysienie telogenowe
Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy nie wahajmy się jak najszybciej szukać pomocy. Bo włosy to taki barometr reagujący na wiele zmian i nieprawidłowości w naszym ciele. Specjalista może nam także doradzić odpowiednie suplementy, kosmetyki czy leki wspierające kurację albo przepisać sterydowe wcierki na skórę głowy. Jednak najbardziej istotne jest, aby znaleźć pierwotną przyczynę wpływającą na znaczną utratę włosów i zająć się jej leczeniem lub wprowadzeniem zmian w naszym życiu a wtedy łysienie telogenowe ma szansę ustąpić całkowicie, a włosy powoli będą stawały się coraz ładniejsze, zdrowsze i bardziej gęste.