Tutaj jesteś

Jakie są objawy ząbkowania u niemowląt?

12 października 2021 Dziecko

Ząbkowanie to jeden z najtrudniejszych okresów dla samego dziecka, jak i dla opiekunów. Towarzyszące temu procesowi objawy, będą często wzbudzać niepokój i wątpliwości, czy wszystko na pewno przebiega tak, jak powinno. Warto w tym celu się dowiedzieć, jakie mogą być symptomy tego trudnego procesu, czyli ząbkowania.

Ząbkowanie jako trudny okres dla dziecka

Ząbkowanie może być prawdziwą katorgą dla każdego malca. Pierwszy ząb może się pojawić już w 2 miesiącu życia niemowlęcia, mimo tego, że średnio pojawia się w okolicach 6 miesiąca. Pojawienie się pierwszego zęba jest sytuacją bardzo indywidualną, co oznacza, że u każdego dziecka ten okres może zacząć się w innym momencie. Samo wyrzynanie zębów powinno zachodzić stopniowo, jednak czasem może wydarzyć się sytuacja, gdy kilka lub nawet wszystkie zęby pojawiają się w tym samym czasie. Niestety, tak działa bardzo zróżnicowany proces ząbkowania. Objawy w tym momencie mogą się skumulować, co prowadzi do jeszcze większych problemów i niepokoju. Zasada mówi, że średnio co 4 miesiące powinny się pojawić 4 zęby. Należy pamiętać, że te pierwsze zęby są zębami pierwotnymi, które zostaną później, w dalszym cyklu życia dziecka, zastąpione tymi stałymi. Specjaliści twierdzą, że niepokojącą sytuacją może być brak wystąpienia procesu ząbkowania do 12 miesiąca życia dziecka. W takim przypadku należy zgłosić się na wizytę kontrolną do wybranego specjalisty.

Jakie objawy towarzyszą ząbkowaniu?

Jak było wspomniane wcześniej, proces ten jest bardzo złożony i pod wpływem wielu przypadków może się różnić u każdego dziecka. Mimo wszystko warto zapoznać się z listą czynników, po których można określić, że właśnie ten proces rozpoczął się u niemowlęcia. Ząbkowanie – objawy, czyli coś, co może wystąpić w różnej sile oraz ilości. Pierwszym, dość łatwym do zauważenia objawem jest zmiana wyglądu dziąseł dziecka. Jeśli są one czerwone i spuchnięte, może to oznaczać rozpoczęcie procesu ząbkowania. Mogą też przybrać kolor fioletowy, przez co wyglądają na jakby posiniaczone. Oprócz tego mogą być też rozpulchnione. Kolejnym objawem będzie naturalnie płacz dziecka z powodu narastającego bólu, który na zmianę znika oraz wraca. Naturalną dolegliwością może być również gorączka. Pojawia się ona z powodu uwolnienia się specjalnej substancji o charakterze prozapalnym z dziąseł, która może powodować kolejne problemy. Inne objawy, jakie mogą wystąpić przy procesie ząbkowania, to chociażby zwiększone ślinienie, czynność wsadzania rąk do ust, niechęć do jedzenia, wystawianie języka, senność połączona z ogólnym niepokojem czy nawet, choć bardzo rzadko, krwawienie dziąseł. Istnieją również przypadki wystąpienia biegunki. Dzieci w tym okresie lubią wsadzać nie tylko ręce, ale też zabawki do buzi w celu zredukowania bólu poprzez zaciskanie zębów. Często żują różne rzeczy i ślinią się, jednak są to także cechy normalnego rozwoju i nie zawsze oznaczają ząbkowanie. Przydatna może się okazać wizyta u lekarza.

Objawy u starszych dzieci

Proces ten u starszych dzieci powinien przebiegać łagodniej niż w przypadku niemowląt. W trakcie ząbkowania objawy będą znoszone łatwiej z powodu wypracowania sobie przez organizm dziecka specjalnych mechanizmów obronnych. Dzięki temu możliwe będzie chociażby odczucie pewnego dyskomfortu, który zostanie zakomunikowany opiekunom marudzeniem czy narzekaniem na swędzenie lub bóle dziąseł.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?