Piłka nożna jest znami od przeszło 100 lat. Przez ten czas zmianie ulegało jednak wszystko. Od boisk, po stadiony, stroje, zasady, taktyki, a na piłce kończąc. Trudno tak naprawdę znaleźć jedną różnicę, która szczególnie odmieniła dyscyplinę, bo tych było zbyt wiele. W poniższym artykule skupiam się na ciekawostkach dotyczących najważniejszego elementu piłki nożnej, czyli na.. piłce. Z pewnością niejednemu rodzicowi takie ciekawostki przydadzą się podczas rozmów ze swoimi dziećmi.
Wymiary
Piłka do piłki nożnej ma konkretne wymiary, które należy zachować. Zgodnie z zasadami, jej obwód nie może przekroczyć 70 cm, ale też nie może być mniejszy niż 68. Do tego, waga musi mieścić się w zakresie od 410 do 450 gramów.
Ile piłek w meczu piłkarskim?
To dość ciekawe – ile jest piłek w meczu piłkarskim? Niejednokrotnie da się zauważyć, że podczas stałych fragmentów gry, chłopcy od podawania piłek wrzucają z rozpędu kilka piłek na raz. Tych może być nie mniej i nie więcej niż 10.
Ile łat ma piłka?
Odkąd pojawiły się „łaciate” piłki, przyjęło się, że składają się z 32 łat. Tego typu futbolówki pojawiły się już w latach 50 XX wieku i te czasy przyjmuje się za pojawienie się nowoczesnych typów piłek, które znamy dziś.
Jak produkuje się piłki?
Istnieje kilka rodzajów produkowania piłek:
- szycie ręczne
- szycie maszynowe
- zgrzewanie
- klejenie
Gdzie produkuje się piłki?
Na świecie mamy 6 państw, które produkują większość dostępnych na świecie piłek. Są to:
- Indie i Pakistan – piłki szyte ręcznie
- Chiny – piłki szyte maszynowo
- Korea Południowa – piłki zgrzewane
- Taiwan i Tajlandia – piłki klejone
Z czego zrobiona jest piłka?
Kiedyś piłki produkowane były ze zwierzęcych pęcherzy, oklejonych ciężką skórą. Powodowało to pewne problemy podczas spotkań rozgrywanych w deszczu lub na śniegu. Piłka nabierała mnóstwo wody i stawała się ciężka jak kamień co prowadziło do wielu kontuzji.
Dziś futbolówki produkowane są z nowoczesnych, lekkich i wytrzymałych materiałów, głównie skóry syntetycznej PU lub PVC, albo po prostu mieszanki PU i PVC.
Kolory piłek
Niegdyś piłki musiały być czarno-białe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – na czarno-białych ekranach telewizorów takie barwy sprawiały, że futbolówka była lepiej widoczna.
Dzisiaj nie ma to już takiego znaczenia i futbolówki przybierają różne kolory. Odstępstwem są spotkania rozgrywane na śniegu – wówczas organizatorzy powinni zadbać o to był piłka była dobrze widoczna, stąd jaskrawe kolory – pomarańczowy lub czerwony.
Pilnować również należy by futbolówka nie była zielona, bo to mogłoby sprawiać oczywiste problemy…
Sponsorzy na piłkach
Zakazane jest umieszczanie logotypów innych niż producentów piłek lub organizatorów rozgrywek. Ma to takie znaczenie, że nie w każdym kraju można reklamować różne produkty i usługi w ten sam sposób (czego przykładem są choćby reklamy najlepszych brokerów forex w Polsce). Istnieją np. państwa w których zakazane jest upublicznianie logotypów zakładów bukmacherskich np. w Niemczech czy Szwajcarii. O ile więc u nas można by było grać piłkami ze znaczkiem lokalnego bukmachera, to w przypadku meczu polskiej i niemieckiej drużyny, rozgrywanego np. w Warszawie, mógłby być już problem, ze względu na problematyczną transmisją u naszych zachodnich sąsiadów.