Tutaj jesteś

Czym są odparzenia pieluszkowe?

2 września 2022 Lifestyle odparzenia pieluszkowe


Temat odparzeń pieluszkowych zbliża się wraz z latem i coraz wyższymi temperaturami za oknem. Można śmiało powiedzieć, że wśród dzieci w wieku niemowlęcym jest to jedna z najczęstszych przypadłości. W okresie letnim jednak mocno wzrasta ryzyko pojawienia się zaczerwienionej i podrażnionej pupy u malucha.

Leczenie odparzeń pieluszkowych

W tym artykule wyjaśnimy, czym są odparzenia pieluszkowe, a także podpowiemy, jak najlepiej je leczyć. Chodzi przede wszystkim o to, żeby skutecznie zwalczyć stan zapalny u niemowlaka. Odparzenia pieluszkowe dotyczą przeważnie dzieci w wieku do trzeciego roku życia. Należy pamiętać, że skóra niemowląt jest bardzo delikatna i podatna na infekcje różnego rodzaju. Środowisko idealne do rozwoju bakterii i grzybów wytwarza się pod pieluszką, ponieważ dostęp powietrza do okolic intymnych dziecka jest mocno ograniczony. Stan zapalny skóry może jeszcze bardziej pogłębiać kontakt podrażnionej skóry z kałem i moczem. Warto podkreślić, że różne czynniki sprzyjają powstawaniu odparzeń pupy u niemowląt. Duży wpływ mają głównie upały, skłonność do alergii oraz zbyt rzadkie zmiany pieluszki. Może się do tego przyczynić także pielęgnacja skóry przy użyciu nieodpowiednich dermokosmetyków. Podczas zmiany pieluszki każdy rodzic powinien z łatwością rozpoznać odparzenie u niemowlaka. Skóra w okolicy odbytu oraz pachwin staje się wtedy mocno zaczerwieniona oraz podrażniona. Drobne krostki lub grudki mogą towarzyszyć tym zmianom. Warto mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach może się nawet pojawić obrzęk. Odparzenie pieluszkowe powoduje ogromny dyskomfort u maluchów. Do tego dochodzi jeszcze ból oraz pieczenie. Rozdrażnienie i niepokój niemowlaka to mogą być pierwsze objawy stanu zapalnego.

Objawy odparzenia pieluszkowego

Warto podkreślić, że stan zapalny może się bardzo szybko zamienić w infekcję grzybiczą lub bakteryjną, jeśli rodzice zignorują pierwsze symptomy. Pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry to łuszczenie się skóry, podwyższona temperatura ciała oraz powiększenie się odparzonego obszaru ciała. Leczenie może przebiegać w warunkach domowych, jeśli odparzenie pupy u malucha pojawiło się stosunkowo niedawno. Najpierw można stosować apteczne preparaty na bazie dekspantenolu, lanoliny oraz alantoiny. W leczeniu odparzeń są one stosowane powszechnie. Nawilżająco i złuszczająco działają na skórę lanolina oraz alantoina. Jednocześnie przyspieszają gojenie się ran i pobudzają tkanki do wzrostu. Produkty można kupić bez recepty w aptece i dostępne są zazwyczaj w formie kremu lub maści na odparzenia. Stan zapalny przekształci się w pieluszkowe zapalenie skóry, jeśli leczenie odparzenia pieluszkowego nie zostanie odpowiednio wcześnie wdrożone. W takiej sytuacji wymagana jest już terapia farmakologiczna. Większość leków jest dostępna na receptę, dlatego można je stosować u dziecka jedynie pod kontrolą lekarską. Kąpiel na bazie skrobi ziemniaczanej jest skutecznym sposobem na leczenie odparzenia pieluszkowego. Ma działanie nawilżające i kojące. Jeśli rumiankiem będziesz regularnie przemywać skórę dziecka to uzyskasz zbliżony efekt.

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

olejek cbd