Jak działa kolagen i jakie są sposoby na jego uzupełnienie?

Kolagen ma ogromny wpływ na stan zdrowia organizmu. Jest to białko obecne w skórze, ścięgnach, chrząstkach, wiązadłach czy tkankach łączących. Odpowiada za regenerację, elastyczność oraz jędrność tkanek. Kolagen jest w sposób naturalny produkowany przez organizm. Jednak wraz z upływem czasu organizm produkuje go coraz mniej. Wówczas pojawiają się pierwsze zmarszczki, a potem inne dolegliwości i schorzenia. Dlatego ważne jest, aby kolagen uzupełniać.

Działanie kolagenu

Kolagen naturalny to jedna z najważniejszych substancji budujących w organizmie. Odpowiada za budowę tkanek skóry, ścięgien, kości czy stawów. Jest niezwykle ważny dla skóry, ponieważ wpływa na odnawianie się jej komórek. Odpowiada także za ochronę narządów wewnętrznych. Ma istotne znaczenie także dla układu odpornościowego. Hamuje bowiem rozwój bakterii chorobotwórczych, toksyn a także komórek nowotworowych. Jak wspomniano, wraz z wiekiem organizm zaczyna produkować znacznie mniejsze ilości kolagenu. Wówczas zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia się. Kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki to znak, iż kolagen należy dodatkowo uzupełniać.

Niedobór kolagenu

Mniej więcej po 25 roku życia organizm traci zdolność odbudowywania włókien kolagenowych. Wówczas też zaczynają pojawiać się pierwsze problemy zdrowotne. Niedobór kolagenu to nie tylko zmarszczki na skórze, ale również zaburzenia ruchu, sztywnienie stawów, bóle kręgosłupa, a nawet wypadanie włosów. Niedobór kolagenu wpływa również na tworzenie się cellulitu u kobiet. Jeśli dochodzą do tego złe nawyki żywieniowe oraz stosowanie używek, wówczas proces starzenia się organizmu przebiegać będzie jeszcze szybciej.

Uzupełnianie niedoboru kolagenu

Na szczęście kolagen można uzupełniać. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie suplementów diety. Dodatkowo kolagen przyswajać można za pomocą kremów, tabletek czy zastrzyków. Wśród pań, które chcą szybko i skutecznie radzić sobie ze zmarszczkami bardzo popularne są zastrzyki kolagenowe. Wykonuje się je w gabinetach medycyny estetycznej. Celem takiego zabiegu jest wypełnienie zmarszczki. Dzięki temu skóra znów wygląda gładko. Co ważne, takie zabieg jest dość trwały. Efekty utrzymują się nawet przez kilka miesięcy.

Redakcja jakreagowac.pl