Obecnie coraz częściej dochodzi do uporczywego nękania, również w sieci. Należy mieć jednak świadomość, że ofiary mogą skorzystać z instrumentów prawnych, by dochodzić swoich praw i bronić się przed prześladowcą. Aby doprowadzić do skutecznego wniesienia oskarżenia o uporczywe nękanie, konieczne jest spełnienie pewnych wymogów prawnych i przedstawienie dowodów potwierdzających regularne, niechciane działania ze strony oskarżonego. Dowiedz się, w jakich sytuacjach można oskarżyć kogoś o nękanie.
Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła adwokat Marlena Słupińska-Strysik.
Czym jest stalking, czyli uporczywe nękanie?
Zgodnie z art. 190a Kodeksu karnego, stalking jest formą przemocy, która wywołuje u ofiary uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia i udręczenia lub w istotny sposób narusza jej prywatność. Osoba dopuszczająca się takiego przestępstwa podlega karze od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Jeżeli natomiast w następstwie działań napastnika ofiara targnie się na własne życie, kara może zostać wydłużona do lat 15.
Sprawy związane z uporczywym nękaniem są skomplikowane. Z jednej strony, ofierze może być trudno udowodnić, że rzeczywiście doszło do stalkingu. Z drugiej natomiast łatwo tutaj o nieprawdziwe oskarżenia. Właśnie dlatego w każdym przypadku – niezależnie od tego, czy jest się ofiarą, czy też podejrzanym – warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy prawnika, który ma doświadczenie w sprawach o nękanie.
Kiedy można oskarżyć kogoś o uporczywe nękanie?
Stalking, czyli uporczywe nękanie, to pojęcie, pod którym może kryć się wiele różnorodnych zachowań. Z reguły jednak o nękaniu możemy mówić w sytuacji, gdy dochodzi do:
-
częstego dzwonienia do danej osoby, w tym również tzw. „głuchych telefonów”,
-
wysyłania różnego rodzaju wiadomości, w tym SMS czy e-mail,
-
wysyłania wiadomości na portalach społecznościowych, nadmiernego reagowania na wszystkie opublikowane przez daną osobę treści czy dokonywania innych czynności w obszarze social media, w tym publikowania obraźliwych treści,
-
śledzenia danej osoby, pozornie przypadkowego spotykania jej w różnych miejscach, a nawet nachodzenia w miejscu zamieszkania, czy w miejscu pracy,
-
wystawania pod domem, szkołą, miejscem pracy,
-
wysyłania niechcianych upominków, często wzbudzających niepokój,
-
kontaktowania się z członkami rodziny, przyjaciółmi, znajomymi osoby prześladowanej, śledzenia ich.
Jak widać, istnieje wiele różnorodnych zachowań, w przypadku których można oskarżyć kogoś
o uporczywe nękanie. Kluczowe jest tutaj to, że zachowania takie wzbudzają poczucie zagrożenia, poniżenia i udręczenia, a przy tym odbierają ofierze poczucie bezpieczeństwa.
W tym miejscu warto dodać, że o nękaniu nie możemy mówić w sytuacji, gdy do wyżej wymienionych zachowań dochodzi tylko raz. Działania prześladowcy muszą być uporczywe, co wskazuje na to, że powinny trwać przez pewien czas. Kwestia ta w każdym przypadku jest w sposób indywidualny analizowana przez sąd.
Pomoc prawna w sprawie o uporczywe nękanie
Jesteś osobą podejrzaną lub oskarżoną o uporczywe nękanie? Nie zgadzasz się z tego typu oskarżeniami, ponieważ Twoim zdaniem Twoje działania nie kwalifikują się jako stalking? A może to Ty jesteś ofiarą stalkingu i chcesz skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże Ci w przejściu przez cały proces prawny, który przywróci Ci poczucie bezpieczeństwa?
Należy mieć świadomość, że przestępstwa związane ze stalkingiem są z reguły bardzo złożone. Konieczne jest tutaj wypełnienie licznych znamion przestępstwa – poczucie zagrożenia jest bowiem czymś subiektywnym. Jeśli jednak istnieją przesłanki do wszczęcia postępowania, dobry prawnik zapewni Ci wsparcie na każdym jego etapie – od złożenia konsultacji prawnej, po reprezentację w sądzie.
Artykuł sponsorowany