Tutaj jesteś

Łuszcząca skóra u noworodka – z czego może wynikać?

27 kwietnia 2021 Dziecko Łuszcząca skóra u noworodka

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, dlatego w naturalny sposób podatna jest na wysuszanie. Od pierwszych dni życia malucha trzeba odpowiednio o nią dbać i dokładnie nawilżać. Sucha i łuszcząca skóra u noworodka może wynikać z różnych przyczyn – może być zupełnie naturalnym zjawiskiem i samoistnie minąć po pewnym czasie, ale może być także efektem zmiany środowiska lub choroby skórnej. 

łuszcząca skóra u noworodka

Sucha skóra u noworodka – od czego zależy?

Skóra noworodków różni się od skóry dorosłego. Jest o wiele bardziej wrażliwsza i dużo cieńsza, dlatego wymaga regularnej oraz dokładnej pielęgnacji. Kąpiele nie powinny być długie, a woda zbyt ciepła, ponieważ dłuższe przebywanie w wanience zaburza naturalną, ochronną warstwę skóry, co wzmaga jej wysuszenie i podrażnienie. Dodatkowo łuszcząca skóra u noworodka wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, więc warto udać się po profesjonalną poradę, żeby wiedzieć, jak o nią dbać i co dokładnie się dzieje, jeśli zauważymy takie zjawisko u pociechy.

Taka łuszcząca skóra u noworodka najczęściej jest przyczyną zmiany wilgotności otoczenia, a także usunięcia ze skóry mazi płodowej, która chroniła ją przez ostatnie tygodnie w łonie matki. Noworodek będzie wyglądać wtedy tak, jakby zmieniał skórę, bo może się ona łuszczyć w wielu miejscach naraz – na stopach, rękach, w zgięciach kolan i łokci, na twarzy, szyi czy pod pachami.

Łuszcząca skóra przede wszystkim nie lubi silnego dotyku ani pocierania, ponieważ naskórek schodzi jeszcze bardziej. Niezwykle istotne jest, aby po kąpieli nie pocierać skóry malucha ręcznikiem, lecz tylko delikatnie ją osuszyć. W ten sposób zaoszczędzimy mu stresu i niepotrzebnego bólu.

Codzienne balsamowanie i nawilżanie ciała pomoże odżywić skórę i pomóc zniwelować problem jej przesuszania oraz pękania. Wiele czynników ma wpływ na wysuszanie się skóry noworodka, jak promieniowanie słoneczne, mróz, klimatyzacja czy centralne ogrzewanie. Nie da się przecież wszystkiego wyeliminować z życia dziecka, dlatego trzeba robić wszystko, aby jak najlepiej je zabezpieczyć. Odpowiednie kosmetyki i regularna pielęgnacja pomoże rozwiązać kłopot łuszczącej się skóry.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – co robić?

Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia jest bardzo wrażliwe, a jego skóra szczególnie wysuszona i delikatna. Łuszcząca skóra u noworodka to często występujący problem, z którym stara się uporać wielu świeżo upieczonych rodziców. Niezwykle istotna jest przede wszystkim regularna pielęgnacja i częste nawilżanie ciała malucha.

łuszcząca  skóra u noworodka przyczyny

Choroby alergiczne w wielu przypadkach ujawniają się już u bardzo małych dzieci. Duża ilość bodźców, jak i różnego rodzaju alergenów mogą sprawić, że dziecko uczuli się na jakąś substancję obecną w jego otoczeniu. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to choroba spowodowana przez nieprawidłową reakcję organizmu w odpowiedzi na kontakt właśnie z którymś z czynników drażniących.

Jest to dość często pojawiające się schorzenie, szczególnie wśród dzieci. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się bardzo suchą, swędzącą, zaczerwienioną i pękającą skórą. Wymaga ona stałej kontroli, obserwacji i odpowiedniego leczenia.

Dowiedz się też więcej na temat grzybicy skóry u dziecka

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nawyki żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym