Zahartowany organizm jest bardziej wytrzymały i odporny na ból oraz choroby. Jednak co to właściwie oznacza? Czym jest hartowanie organizmu oraz jak je prawidłowo przeprowadzić? Podpowiadamy.
Czym jest hartowanie organizmu
Hartowanie organizmu to nic innego, jak działanie na nie naprzemiennie wysokimi i niskimi temperaturami. Ma to na celu przyzwyczaić organizm do niekorzystnych czynników zewnętrznych, głównie atmosferycznych.
Hartowanie organizmu – korzyści dla zdrowia
Hartowanie jest metodą znaną i stosowaną od wieków, a jej głównym zadaniem jest usprawnienie regulacji cieplnej w naszym organizmie. Wpływa również korzystnie na nasz metabolizm oraz krążenie, wzmacnia układ nerwowy oraz immunologiczny, co pozwala naszemu organizmowi lepiej i skuteczniej radzić sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami, które go atakują. Ponadto zahartowany organizm szybciej i łagodniej przechodzi różnego rodzaju infekcje, dzięki czemu nie sieją one aż tak dużego spustoszenia w naszym ciele.
Jak hartować organizm
Aby w sposób prawidłowy przeprowadzić proces hartowania organizmu, musimy być całkowicie zdrowi, aby gwałtowne zmiany temperatury nie wywołały negatywnych reakcji. Hartowanie rozpoczynamy od ogrzania organizmu do wysokiej temperatury, a następnie doprowadzamy do jego gwałtownego schłodzenia. Hartowanie organizmu powinno trwać około 3 miesięcy.
Metody hartowania organizmu
Istnieje kilka sposobów na hartowanie organizmu, wśród których najpopularniejszą jest korzystanie z sauny, po której następnie zanurzamy się w bardzo zimnej wodzie.
Inną metodą na hartowanie jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu przez cały rok, bez względu na temperaturę. Świetnie sprawdzi się wówczas jogging, który uprawiany przez 12 miesięcy w roku doskonale hartuje organizm. Wystarczy tylko pamiętać, aby na każdy sezon przygotować odpowiedni strój oraz buty do biegania, co jest istotne zwłaszcza zimą, gdy na dworze panują ujemne temperatury, a chodniki pokryte są śniegiem lub lodem. Wówczas należy założyć strój warstwowy oraz odpowiednio dopasowane buty zimowe damskie lub męskie.
Kolejnym sposobem na hartowanie jest chodzenie latem boso po trawie przez pół godziny, co jest nie tylko bardzo przyjemne, ale również sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu odpornościowemu. Warto również wiedzieć, że metoda ta to zarazem refleksologia, jak i terapia tzw.uziemienia, czyli rozładowania elektrycznych ładunków krążących w naszym ciele.
Jeśli chodzi o hartowanie małych dzieci, to doskonale sprawdza się organizowanie dziecku drzemek przy otwartym oknie, szczególnie zimą, oczywiście pamiętając o tym, aby maluszek był odpowiednio ciepło okryty.
Starsze dzieci natomiast warto zachęcać do aktywności fizycznej zimą. Mogą to być nawet spacery czy krótkie przebieżki, jednak w tym przypadku ważne jest, aby nie dopuścić do przegrzania dziecka i spocenia.
Hartowanie organizmu niesie ze sobą mnóstwo zalet. Bez względu na to, którą metodę wybierzemy, każda z nich, praktykowana regularnie, przyniesie wiele korzyści dla naszego zdrowia oraz samopoczucia na co dzień.