Pielęgnacja skóry tłustej – jak to robić i na co uważać?

Jeśli twoja skóra ma kolor szarożółty, jest gruba i błyszcząca masz nieszczęście posiadać cerę tłustą. Najpewniej twoja twarz, górna część klatki piersiowej i pleców usiana jest rozszerzonymi porami i zaskórnikami. Przyczyną takiego stanu jest nadmierne wydzielanie łoju. Twoje problemy ze skórą zaczęły się w okresie dojrzewania i – jeśli jesteś wyjątkowym pechowcem – mogą trwać nawet gdy ty założyłaś już rodzinę. Z pewnością borykasz się ze zmianami trądzikowymi.

Czy skóra tłusta ma jakieś zalety?

Posiadanie skóry tłustej ma na szczęście też trochę zalet. Twoja cera dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce. Nie musisz wstydzić się czerwonego nosa zimą, tak jak posiadacze skóry wrażliwej lub suchej. Skóra sucha oraz wrażliwa jest o wiele bardziej podatna na zewnętrzne czynniki przez co trzeba ją bardziej pielęgnować. Liczba gadżetów do łazienki, które muszą mieć posiadacze wrażliwej oraz suchej skóry jest znacznie dłuższa niż w przypadku skóry tłustej. Również odporność na czynniki chemiczne i środki higieniczne twojej skóry jest duża, dzięki czemu nie łuszczy się ona po kontakcie z wodą i mydłem. A co najważniejsze stosunkowo późno rozpoczyna się okres kiedy będziesz potrzebowała kremów przeciwzmarszczkowych, ponieważ skóra tłusta późno zaczyna się starzeć. Wygląd twojej skóry poprawia się latem. Skóra tłusta lubi ciepło ze względu na upłynnienie się łoju i ułatwione jego wydostawanie się na zewnątrz.

Jak pielęgnować skórę tłustą?

Cera tłusta, prawidłowo pielęgnowana może wyglądać ładnie i będzie sprawiała mniej trądzikowych problemów. Pielęgnacja musi być nacelowana na zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka, regulację wydzielniczą gruczołów łojowych oraz poprawę ukrwienia. Zdecydowanie zakazane jest mycie twarzy zasadowym mydłem i stosowanie preparatów odkażających zawierających alkohol.

Czym myć skórę tłustą?

Do mycia najlepiej używać żeli do cery tłustej o odczynie kwaśnym lub neutralnym. Można też używać mydła przeciwtrądzikowego z siarką, tymiankiem lub szałwią. Po myciu twarz koniecznie należy przetrzeć bezalkoholowym tonikiem. Odświeży on naskórek i ściągnie ujścia gruczołów łojowych. Pielęgnując skórę tłustą nie można zapominać o jej każdorazowym nawilżaniu. Pod błyszczącą warstwą cera może być przesuszona. Wybieraj lekkie, delikatne emulsje nawilżające. Jeśli cierpisz z powodu pojawiających się wyprysków i nadmiernego błyszczenia zastosuj antyseptyczny korektor i bazę pod makijaż.

Jak oczyszczać skórę tłustą?

Kilka razy w roku warto, abyś wybrała się na zabieg oczyszczania skóry. Profesjonalnie przeprowadzony w gabinecie kosmetycznym, zakończony nałożeniem maseczki ziołowej wspomoże normalizację pracy gruczołów łojowych. Dla tych, którzy nie chcą wydawać setki złotych na zabiegi przydatnym narzędziem może się okazać łyżeczka do oczyszczania skóry. Po oczyszczaniu skóry warto dobrze ją nawilżyć oraz zastosować balsam na podrażnienia skóry.

Złuszczanie skóry czyli peeling

Raz w tygodniu przeprowadź złuszczanie naskórka peelingiem oraz zastosuj maseczkę. Peeling do twarzy usunie martwe komórki naskórka blokujące pory, a maseczka z naturalnymi glinkami i witaminą A oczyści skórę i zwęzi pory.

Redakcja jakreagowac.pl