Staracie się o maleństwo i zastanawiasz się, czy „to już”? Na zrobienie testu jest wciąż za wcześnie, a Ty wsłuchujesz się w swój organizm, starając się doszukać choćby jednego niepasującego elementu? Poniżej prezentujemy pierwsze objawy ciąży, które mogą być sygnałem, że coś jest na rzeczy!
Ból piersi
Nie jest to dolegliwość, która dotyka wszystkich kobiet we wczesnym stadium ciąży, jednak zdarza się nadzwyczaj często. Jeśli któregoś dnia dojdziesz do wniosku, że poranne założenie biustonosza jest bardzo nieprzyjemne, nocny sen na brzuchu wydaje się być niemożliwy, a za dnia unikać jak ognia jakiegokolwiek szturchnięcia klatki piersiowej – być może powinnaś wykonać test ciążowy.
Uwaga – ten objaw nie dotyczy pań, które przed każdym okresem cierpią na tego rodzaju tkliwość piersi. Chodzi raczej o osoby, które nie obserwowały u siebie nadmiernej bolesności w obrębie biustu w okolicach menstruacji. Tego typu anomalia w samopoczuciu może oznaczać ciążę.
Bóle podbrzusza
Niestety, podobnie jak w poprzednim przypadku – możemy mówić o bolesności okolic macicy i jajników w formie jednego z pierwszych objawów ciąży tylko wtedy, gdy nie cierpisz z tego powodu co miesiąc.
Panie opisują ten ból jako średnio nasilony (choć tu na odczuwanie wpływać może indywidualny próg bólu) i towarzyszący im przez większość dnia. Jest to ogólny opis – każdy może odczuwać to inaczej.
Niechęć do używek
Część kobiet zauważyła u siebie wzrost niechęci do palenia papierosów czy sięgania po alkohol. Nawet te, które nie starały się o zajście w ciążę nagle dostrzegły, że papierosy śmierdzą jakby bardziej, a alkohol nie chce przejść przez gardło.
Niektórzy eksperci uważają, że to forma reakcji organizmu mająca na celu ochronę płodu przed negatywnym wpływem używek. Braku tego objawu absolutnie nie należy traktować jako przyzwolenia do spożywania alkoholu czy palenia papierosów – jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, wstrzymaj się choć kilka dni, aż do potwierdzenia tej teorii testem z moczu lub krwi.
Mdłości lub wymioty
Choć u większości ciężarnych te objawy występują raczej nieco później (w okolicach 6-8 tygodnia ciąży), zdarzają się również panie, które cierpią z powodu wymiotów lub mdłości znacznie wcześniej.
Jeśli masz pewność, że nie odczuwasz dolegliwości ze strony układu pokarmowego ze względu na spożyty posiłek – być może to czas na wykonanie testu.
Brak okresu
Wydawać by się mogło, że to dość oczywisty objaw, a mimo to część pań nie dostrzega go od razu. Nie każda kobieta miesiączkuje regularnie, zatem dzień czy dwa przesunięcia w terminie okresu nie robi na nich wrażenia. Dopiero gdy okaże się, że upłynął dłuższy czas – zaczynają się zastanawiać nad przyczynami takiego stanu rzeczy.
Jednocześnie, gdy zauważysz, że miesiączki nie ma – nie nastawiaj się od razu, że to ciąża. Może się zdarzyć, że tego rodzaju sytuacja jest również wynikiem przyjmowania leków, stresu czy nawet wyjazdu. Aby potwierdzić ciążę lub stwierdzić jej brak z całkowitą pewnością, należy udać się w odpowiednim terminie do lekarza, który wykona badanie USG.