Psy podobnie do ludzi posiadają w swoim ciele węzły chłonne. Są one częścią ich układu limfatycznego, który pomaga w walce z infekcjami i innymi chorobami. Rozmieszczone są wzdłuż całego ich ciała. Mogą one jednak podobnie jak u ludzi ulec powiększeniu. Należy wtedy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.
Zobacz również: Co tak naprawdę oznaczają powiększone węzły chłonne? Sprawdź objawy!
W tym artykule przeczytasz:
- gdzie u psów znajdują się węzły chłonne?
- Powiększone węzły chłonne u psów.
- Chłoniak u psów.
Gdzie u psów znajdują się węzły chłonne?
Węzły chłonne u psów znajdują się w różnych miejscach w ich ciele. Są one rozproszone wzdłuż sieci naczyń limfatycznych i są kluczowymi elementami układu limfatycznego. Jednak głównymi miejscami, w których można znaleźć u nich węzły chłonne są:
- Węzły chłonne szyjne znajdują się wzdłuż szyi psa, zarówno po bokach jak i na brzusznej stronie.
- Węzły chłonne pachowe są umieszczone w obszarze pachowym psa, zarówno z przodu, jak i z tyłu kończyn.
- Węzły chłonne pachwinowe znajdują się w obszarze pachwinowym, tuż pod skórą, w okolicy stawu biodrowego.
- Węzły chłonne zażuchwowe, zwane także węzłami podżuchwowymi, znajdują się wzdłuż dolnej krawędzi żuchwy, zarówno po lewej, jak i prawej stronie.
- Węzły chłonne piersiowe znajdują się w okolicy piersi psa, wzdłuż klatki piersiowej.
- Węzły chłonne biodrowe znajdują się w okolicy stawów biodrowych, zarówno po lewej, jak i prawej stronie.
Powiększone węzły chłonne u psów
Węzły chłonne psów, podobnie jak u ludzi mogą ulec powiększeniu. Czy może być do sygnał do pokoju? Może mieć to wiele różnych przyczyn, mniej oraz bardziej poważnych. Bez względu na to, gdy zauważymy u swojego psa powiekszone wezły chlonne, niezwłocznie należy udać się do weterynarza w celu ich zdiagnozowania. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla poprawy rokowań i zapewnienia jak najlepszej opieki zdrowotnej dla psa.
- Bardzo często powiększone węzły chłonne spowodowane są infekcją zarowno wirusowa, grzybiczą czy bakteryjną.
- Innym, bardzo poważną przyczyną mogą być nowotwory, także ich przerzuty. Najpowszechniejszym z nich jest chłoniak. Jednak nie jest on jedyny. Powiekszone wezły chlonne może spowodować także rak skóry oraz rak limfatyczny.
- Niekiedy powiększone węzły mogą być spowodowane reakcja alergiczna na np. pokarm czy inne substancje.
Chłoniak u psów
Nieznana jest dokładna przyczyna powstawania chłoniaków u psów. Istnieją jednak czynniki, które mają prawdopodobnie wpływ na rozwój tego nowotworu. są to:
- Uwarunkowania genetyczne – Niektóre z ras są bardziej podatne na zachorowanie. Należą do nich m.in. golden retriever, bokser, Owczarek niemiecki, berneński pies pasterski,
- Wiek psa – W większym stopniu narażone są starsze psy,
- Płeć – częściej dotknięte chłoniakiem są samce,
- Czynniki środowiskowe: Niektóre badania sugerują, że narażenie na promieniowanie jonizujące, takie jak promieniowanie rentgenowskie, może zwiększać ryzyko wystąpienia chłoniaków u psów.
Objawy chłoniaka u psów często mogą zostać pomylone z innymi chorobami, ponieważ są bardzo ogólne. U chorego psa można zaobserwować gorączkę, brak apetytu, wymioty, biegunkę, duże pragnienie, osłabienie czy powiększenie obrysu jamy brzusznej.