Kupowanie prezentu dla małego dziecka jest nie lada wyzwaniem. Czy upominek się spodoba, czy będzie odpowiedni, czy aby szkrab już nie posiada czegoś w tym guście. Lepiej zabawkę, a może raczej coś do ubrania. Mnożą się wątpliwości.
Prezent dla trzylatka
Prezent dla trzylatka kojarzy się większości z nas z trzykołowym rowerkiem. Szczególnie tym, którzy pamiętają, że sami pedałowali kiedyś na podobnym wehikule. To dobry trop, gdyż dziecko w tym wieku jest już bardzo ruchliwe i ma ogromny zapas energii. Bezpieczniej więc postawić na coś do zabawy, gry lub innej aktywności ruchowej niż np. na ubranie. Z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli nie mamy na co dzień bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, trudno nam będzie wybrać odpowiedni rozmiar, krój, wpasować się w aktualne dziecięce trendy oraz styl, w którym gustują rodzice. Poza tym, niech każdy z nas sobie przypomni te momenty z dzieciństwa, kiedy obdarowywano nas sweterkami, czapeczkami czy skarpetkami.
Prezent zabawka
Decydujemy się zatem na zabawkę. Idziemy do sklepu albo wchodzimy na stronę internetową sprzedawcy i dostajemy zawrotów głowy. Warto wprowadzić więc pewną klasyfikację, która ułatwi podjęcie decyzji. Można wyróżnić co najmniej cztery główne kategorie zabawek, którym warto poświęcić więcej uwagi.
Akcesoria sportowe
W obrębie akcesoriów sportowych znajdą się prócz wspomnianego już trójkołowca, wszelkie piłki, piłeczki, łuki, kusze, miecze, pistolety, karabiny, łopatki, grabki, wiaderka, taczki, konewki, duże samochody, wywrotki itp. Słowem wszystko to, co zachęci malca do szeroko pojmowanej aktywności fizycznej lub przynajmniej przebywania na świeżym powietrzu. Tego typu rzeczy mają przede wszystkim walor prozdrowotny. Służą wzmocnieniu organizmu, hartowaniu, odkrywaniu talentów sportowych.
Zabawki sportowe
Zabawki edukacyjne mają rozwijać umysł, pamięć, zdolność logicznego myślenia, kojarzenia. Mogą też wykształcać kreatywność oraz zmysł artystyczny. To różnego rodzaju klocki, układanki, puzzle, labirynty, łamigłówki, kolorowanki, farbki, kredki, flamastry, plastelina, modelina, a także książeczki obrazkowe, które mogą mieć naprawdę fantastyczne formy, zdolne do przedstawiania nawet trójwymiarowych kształtów, np. domków, lokomotyw, samochodów czy drzew.
Prospołeczne są różnorodne gry planszowe, figurki postaci, które dziecko kojarzy z kreskówek, lalki, roboty, samochodziki, żołnierzyki, czołgi, tablice, zestawy do zabawy w sklep itd. Zachęcają one do interakcji z innymi, a także naśladowania wzorców zachowania dorosłych ludzi. Należy wyróżnić przy tym specjalną podklasę, a mianowicie zabawki dla rodziców. Flagowy przykład to kolejka elektryczna.
Umiejętności wokalne i muzyczne będą rozwijać wszelkiego rodzaju instrumenty, mikrofony oraz ich imitacje. Najpopularniejsze są bębenki, gwizdki, mini keyboardy i cymbałki.
Zakupy rozpoczynamy od określenia zainteresowań trzylatka pod kątem opisanych kategorii. Bez względu na wszystko, wybierajmy zawsze produkty atestowane, wolne od toksyn i odpowiednie. Zwracajmy uwagę na informację producenta, odnośnie tego, czy produkt jest przeznaczony dla dzieci w wieku trzech lat.