Czym jest pokrzywka u dziecka?

Dosyć częstym problemem jest pokrzywka u dziecka. Z reguły ma postać ostrą, czyli zmiany o formie pokrzywkowych bąbli, które w ciągu kilku godzin samoistnie znikają. Czynniki fizyczne, takie jak ciepło, zimno oraz ucisk zaliczamy do czynników wyzwalających pojawianie się pokrzywki. Oprócz tego można też wymienić alergię na pokarmy, niektóre leki oraz zakażenia pasożytnicze.

Leczenie pokrzywki

W tym artykule wyjaśnimy, jak należy reagować, gdy u dziecka pojawi się pokrzywka. Należy sobie uświadomić, że jest to dolegliwość skóry, która bardzo lubi nawracać. Cechuje się swędzącymi zmianami, które przypominają trochę poparzenie popularną pokrzywą. Właśnie stąd wzięła się nazwa choroby. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że bąble pokrzywkowe to zmiany o typie obrzękowo-rumieniowym. Po pewnym czasie znikają samoistnie i nie pozostawiają żadnych śladów. Klasyczny bąbel pokrzywkowy to zmiana z lekkim przejaśnieniem. Trzeba podkreślić, że od zdrowej skóry zmiany są wyraźnie odgraniczone. Zmiany mają oczywiście różne rozmiary, mogą mieć kilka milimetrów, a niektóre nawet kilkanaście centymetrów. Pokrzywka pojawia się z reguły na określonych częściach ciała, czyli kończynach, twarzy lub dekolcie. Jednak zdarzają się przypadki, że występuje na skórze całego ciała. Świąd oraz pieczenie skóry często towarzyszą zmianom pokrzywkowym u dzieci. Powoduje to ogromny dyskomfort i znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Bąble pokrzywkowe są efektem wzrostu przepuszczalności drobnych naczyń krwionośnych.

Przyczyny pokrzywki u dzieci

Czynniki wyzwalające pojawienie się pokrzywki to przede wszystkim infekcje, choroby autoimmunologiczne, czynniki alergiczne, zakażenia pasożytnicze oraz czynniki zewnętrzne. Leczenie pokrzywki należy rozpocząć jak najwcześniej. Jeśli tylko zauważysz konkretne objawy u swojego malucha to powinieneś umówić się jak najszybciej do lekarza. Lekarz powinien stwierdzić obecność bąbli pokrzywkowych, czyli klasycznych objawów skórnych. Czasami bardzo trudne bywa ustalenie czynnika wywołującego zmiany pokrzywkowe. Zdarza się, że nie jest możliwe znalezienie przyczyny powstawania dolegliwości, mimo przeprowadzenia wielu badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Diagnoza pokrzywki stawiana jest w oparciu o dokładny wywiad lekarski. Ważne jest też wykonanie badań laboratoryjnych, czyli morfologii krwi oraz badań alergologicznych. Pokrzywka niestety może nawracać, dlatego trzeba stosować się do zaleceń lekarza. Dlatego tak ważne jest regularne przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Pomagają złagodzić objawy skórne oraz świąd.

Redakcja jakreagowac.pl