Przedawkowanie magnezu jest rzadkim zjawiskiem, które jednak może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywając kluczową rolę w wielu procesach biologicznych, w tym w pracy mięśni, układzie nerwowym i funkcji serca. Niemniej jednak, nadmiar magnezu może zakłócić równowagę organizmu i spowodować szereg niepożądanych objawów.
Zobacz również: Gdzie możemy znaleźć magnez – Produkty w niego bogate
W tym artykule dowiesz się:
- Czym jest hipermagnezemia?
- Skutki przedawkowania magnezu.
- Jak leczyć przedawkowanie magnezu?
Przedawkowanie magnezu a hipermagnezemia
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania organizmu. Częstym oraz popularnym zjawiskiem jest niedobór magnezu, który powoduje szereg dolegliwości. Jak się okazuje można go także przedawkować. Stan, w którym poziom magnezu we krwi jest wyższy niż norma, nazywamy hipomagnezemią. Prawidłowe stężenie magnezu we krwi różni się z zależności od laboratoriów, w których jest badane, lecz mieści się w zakresie od 0.65-1.2 mmol/l. O hipermagnazemii mówi się, gdy przekroczy górny próg. Jest rzadkie zjawisko i występuje przeważnie u osób z problemami z niewydolnością nerek, ponieważ nie usuwają one wtedy odpowiedniej ilości magnezu z organizmu. Spowodować ją może także zła suplementacja (nadużywanie preparatów magnezu), zaburzenia jelit oraz żołądka czy też leczenie solami litu.
Przedawkowanie magnezu – jakie są jego skutki?
Hipermagnezemia w lekkim stopniu, może być prawie niezauważalna. Może powodować wtedy nieznaczne osłabienie organizmu. Daje o sobie znaki dopiero przy znacznym przekroczeniu stężenia magnezu we krwi. Mogą wtedy wystąpić objawy takie jak:
- biegunka,
- nudności, wymioty,
- senność,
- osłabienie mięśni,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenie rytmu serca,
- arytmia serca,
- niedociśnienie,
- zaparcie,
- zatrzymanie moczu,
- zaczerwienienie na twarzy.
Hipermagnezemia w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śpiączki W przypadku podejrzenia. Jeśli podejrzewasz hipermagnezemię, ważne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza aby rozpocząć leczenie.
Jak leczyć nadmiar magnezu?
Pierwszym krokiem w postanowieniu diagnozy, aby zacząć leczenie, jest zbadanie poziomu magnezu we krwi. Dzięki temu można rozpocząć kolejne badania. W leczeniu hipomagnezemii ważne jest działanie na przyczynę, która ją wywołała.
W przypadku przedawkowania magnezu przez nieodpowiednia suplementację sprawa jest prosta. Po konsultacji z lekarzem należy odstawić na jakiś czas preparaty zawierające magnez oraz usalić odpowiednia dietę. W leczeniu hipomagnezemii często stosowane są leki moczopędne. Wraz z moczem z organizmu usuwany jest nadmiar magnezu, dzięki czemu jego stężenie się zmniejsza. W przypadkach, których występują objawy zagrażające życiu, podawany jest dożylnie wapń. W niektórych przypadkach konieczne będzie podanie środków przeczyszczających, a nawet płukanie żołądka. W skrajnych przypadkach, pacjenta poddaje się dializie, która jest najszybszą oraz najskuteczniejszą formą leczenia.