Tutaj jesteś

Chusta dla noworodka – co trzeba o niej wiedzieć?

5 września 2020 Dziecko

Chusta dla noworodka ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Zwolennicy podkreślają możliwość budowania wyjątkowo bliskiej więzi z dzieckiem. Przeciwnicy podkreślają, że nie każde dziecko czuje się dobrze w chuście i chce być tak noszone. Co trzeba wiedzieć nim kupimy pierwszą chustę dla malucha?

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

Chusta dla noworodka to nie tylko bardzo bliski kontakt z mamą, której bicie serca dziecko słyszy w każdym momencie. To również możliwość ciągłego obserwowania maluszka przez mamę. Dziecko czuje zapach mamy, słyszy jej głos, czuje dotyk.

Chusta dla noworodka powoduje, że dziecko, które w swoim najwcześniejszym okresie życia jest poprawnie ułożone zachowując prawidłową postawę. Zaokrąglone plecy, nóżki podciągnięte do pozycji „żabki fizjologicznej” wspierają rozwój kręgosłupa oraz bioder dziecka.

Kolejnym argumentem, który przemawia za noszeniem dziecka w chuście jest dużo mniejsza płaczliwość dzieci. Chusta dla noworodka zapewnia większy kontakt z rodzicem, więc dziecko nie ma tak często powodu do płaczu. Jednocześnie rodzic obserwując nieustannie dziecko uczy się rozpoznawać sygnały wysyłane przez malucha, dzięki czemu jest w stanie szybciej na nie odpowiedzieć.

Zobacz też, jakie nosidełko dla niemowlaka warto wybrać

chustowanie noworodka

Chusta dla noworodka- jaką wybrać na początek?

Chustowanie noworodka to dość ciekawy temat. Długość, na która zdecyduje się mama jest uzależniona od rodzaju wiązania, które będzie stosowane.

Najbardziej popularnym wiązaniem dla maluchów oraz mam, które rozpoczynają przygodę z chustowaniem jest „kangurek” i kieszonka z przodu, a z tyłu – plecak prosty. Wybierając długość chusty należy pod uwagę wziąć zarówno splot, na który będzie wiązana chusta, jak i rozmiar ubrań, które nosi mama.

Zakładając, że mama ma rozmiar 38 i chce rozpocząć od kangurka oraz plecaka wystarczy chusta o długości 4,2 metra. Do zawiązania kieszonki jest potrzebna dłuższa chusta, czyli 4,6 metra. Jest to orientacyjny rozmiar, która uzależniony jest od rozmiarów mamy, jak i niemowlaka.

Kolejnym elementem, który decyduje o wygodzie niemowlaka oraz mamy w czasie chustowania jest splot chusty. Warto zacząć od chusty dla noworodka o splocie skośno-krzyżowym lub jodełki. Są to chusty, które pracują, czyli dostosowują się do ruchów mamy i dziecka. Nie ma niebezpieczeństwa, że dziecko będzie zawiązane zbyt mocno i będzie czuło się nie komfortowo.

Trzeba wiedzieć, że chusty o splocie prostym, które coraz częściej dostępne są na rynku, nie są dobre dla dziecka. Taka chusta jest bardzo cienka, nie pracuje wraz z ruchami dziecka i nieprzyjemnie wbija się w ciało.

chustowanie noworodka

Wybór odpowiedniej chusty dla noworodka mą ogromnie duże znaczenie. Nie tylko dziecko czuje się w niej komfortowo, ale również mamie jest wygodnie. Nieprawidłowo dobrany rozmiar chusty oraz splot sprawią, że chustowanie może okazać się mało komfortowe, a przygoda z chustownaiem skończy się, nim na dobre się rozpocznie. Warto przygotować się odpowiednio do zakupu chusty, gdyż może okazać się, że jest to rozwiązanie, które bardzo spodoba się rodzicom.

Przeczytaj również na temat noszenia noworodków w pionie

Redakcja jakreagowac.pl

Oferujemy inspirujące treści dotyczące zdrowego stylu życia, rodzicielstwa, urody i diety. Znajdziesz tu praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomogą Ci osiągnąć równowagę i blask w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nawyki żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym