Ciąża i okres bezpośrednio po niej są bardzo trudne dla organizmu matki. Tym cięższe, że zazwyczaj kobieta odsuwa własne potrzeby na dalszy plan, skupiając się na opiece nad maleństwem i, niestety – w ten sam sposób postępuje również część osób w jej otoczeniu. Jednym z objawów, który może zwrócić uwagę młodej mamy jest wypadanie włosów po ciąży. Stanowi ono w pełni naturalną reakcję organizmu na zmiany, jakie zaszły. Czemu włosy wypadają i jak sobie z tym radzić?
Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny
W trakcie ciąży, w wyniku działania hormonów, zazwyczaj wypadanie włosów niemalże się zatrzymuje. Na początku nie zwraca się na to szczególnej uwagi – jednak po jakimś czasie można wyraźnie odczuć różnicę podczas czesania. Włosów jest wyraźnie więcej i mogą okazać się przez to dość trudne w ujarzmieniu.
Tym, co często zwraca uwagę kobiet dopiero w późniejszym okresie ciąży lub w ogóle po porodzie – jest fakt, że włosy raczej się nie przetłuszczają. Zdarza się bowiem, że przyszła mama ze względu na dolegliwości ciążowe zapomni o umyciu włosów nawet przez kilka dni – i zupełnie nic się nie stanie. Jeśli jednak dopuści do takiego stanu po porodzie, gdy organizm stara się dojść do siebie – może się to skończyć nieprzyjemnymi doznaniami ze strony skóry głowy (między innymi świądem), a także silnie przetłuszczonymi kosmykami.
W okresie kilku miesięcy po porodzie rozpoczyna się w pełni naturalny proces, podczas którego wypadają wszystkie te włosy, które wcześniej pozostały na głowie – mimo iż nie powinny. Każdy kosmyk ma własny czas, w którym żyje i po jego upływie – wypada, by zrobić miejsce dla nowego. Podobnie dzieje się po ciąży, z tym że na znacznie większą, często przerażającą skalę. Jest to jednak w pełni naturalny proces, którego nie da się zatrzymać.
Polecamy: Akcesoria do pielęgnacji włosów
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży?
Niestety – nie ma innej możliwości niż je przeczekać. Niektóre młode mamy obcinają włosy twierdząc, że to pomaga ograniczyć ich wypadanie. Wcale tak nie jest:- po prostu krótsze włosy znacznie mniej zwracają na siebie uwagę podczas wypadania i w ten sposób ma się wrażenie, że leci ich niewiele.
Jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić, by szybciej zagęścić fryzurkę, jest przyspieszenie porostu nowych włosów. Niektóre metody nie są bezpieczne, jeśli młoda mama karmi piersią, dlatego dziś omówimy tylko te, które nie wywołają żadnych negatywnych skutków w trakcie karmienia maleństwa.
Przede wszystkim – warto masować skórę głowy. To poprawia jej ukrwienie i znacząco przyspiesza porost nowych włosów. Uwaga – może również powodować szybsze wypadanie tych kosmyków, które i tak kończyły swój żywot, przez co niekiedy odnosi się wrażenie, że zabieg szkodzi, a nie pomaga. Wcale tak nie jest: wystarczy regularnie masować skalp dłońmi lub specjalnym przyrządem, a pierwsze efekty będą widoczne już po kilku tygodniach.
Specjalne kosmetyki, które można zakupić w drogeriach lub sklepach z produktami ekologicznymi, mają na celu przyspieszyć porost włosów i wesprzeć je, by były mocniejsze i silniejsze. Warto również wybrać się na badania. Poszukaj preparatu, który odpowie na potrzeby Twoich włosów.